Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy mogą zmniejszać obiekty 3D do jednej tysięcznej wielkości

Naukowcy z MIT opracowali system, który może tworzyć niewielkie, trójwymiarowe wersje znacznie większych obiektów, zmniejszonych nawet tysiąc razy. 

Po pierwsze, rusztowania polimerowe materiału poliakrylowego powstają za pomocą lasera w specjalnym rodzaju hydrożelu. Następnie cała struktura zostaje zmniejszona poprzez dodanie kwaśnej mieszaniny. Sprawia ona, że ​​żel się kurczy, do 10 razy w każdym kierunku (czyli łącznie aż 1000 razy). Jest to odwrotny proces niż tzw. mikroskopia ekspansyjna. Zamiast rozszerzania żelu, aby można go było oglądać pod mikroskopem, zmniejsza się jego rozmiar.

Naukowcy twierdzą, że technika ta może być przydatna w robotyce, medycynie, optyce i innych dziedzinach – dając możliwość łatwiejszego tworzenia obiektów w nanoskali. Jednym z pierwszych zastosowań może być na przykład tworzenie obiektów do analizy właściwości światła. Poza tym proces ten może zostać wykorzystany do budowy bardziej zaawansowanych obiektywów do aparatów fotograficznych lub sprzętu medycznego.

Nowa metoda jest szybsza i prostsza niż te stosowane wcześniej. Dodatkowo działa w trzech wymiarach, co stanowi dodatkowy plus. Może być również stosowana z różnymi materiałami.  Na obecną chwilę naukowcy są w stanie tworzyć obiekty o wielkości 1 milimetra sześciennego i rozdzielczości 50 nanometrów. Z kolei przy wielkości 1 centymetra sześciennego rozdzielczość dochodzi do około 500 nanometrów. Wraz z kolejnymi ulepszeniami powinno być możliwe tworzenie obiektów, które będą bardziej szczegółowe.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Daniel Oran]

Czytaj też: Modele zastawek serca drukowane 3D