Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy obserwowali powstające wspomnienia

Naukowcy z Technische Universität w Kaiserslautern opracowali nowatorskie narzędzie do śledzenia i wpływania na długoterminowe wspomnienia, które są przechowywane w mózgach muszek owocówek. Narzędzie pomaga zbadać, jak działa pamięć na poziomie molekularnym. Spostrzeżenia zebrane w czasie analiz mózgów muszek mogą w przyszłości usprawnić badania nad ludzką pamięcią.

Ustalenie konkretnych mechanizmów, które prowadzą do tworzenia pamięci długoterminowej w mózgu muchy, stanowi wyzwanie. Podzbiór neuronów uważanych za odpowiedzialne za pamięć długoterminową ma takie samo DNA jak inne neurony. Utrudnia to zaprojektowanie biomarkera, który identyfikuje wyłącznie neurony kodujące określone wspomnienia.

Czytaj też: Traktowanie mózgu impulsami elektrycznymi może poprawić pamięć

Dlatego naukowcy z niemieckiej uczelni opracowali znacznik, który reaguje na powstawanie wspomnień. Jest on związany z białkiem o nazwie CRE, które wpływa na tworzenie długoterminowych wspomnień. Znacznik reaguje, gdy neurony posiadają aktywny wspomniany rodzaj białka – w ten sposób „oznacza” on neurony biorące udział w formowaniu pamięci.

Co ciekawe, badacze mogą nie tylko obserwować ten proces. Naukowcy mogą zatrzymywać lub napędzać aktywność neuronów. Eksperymentując na muszkach autorzy badania byli w stanie „wyciszyć” neurony, co zakłóciło przywoływanie pamięci długoterminowej, ale nie tworzenie oraz przechowywanie wspomnień. Byli nawet w stanie oszukać owady, aktywując u nich fałszywe wspomnienia.

[Źródło: phys.org; grafika: AG Pielage]

Czytaj też: W jaki sposób mózgi zapamiętują decyzje?