WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W jaki sposób mózgi zapamiętują decyzje?

Mózgi ssaków – w tym ludzi – przechowują imponujące ilości informacji opartych na naszych dobrych i złych decyzjach oraz interakcjach w ciągle zmieniającym się świecie. Na podstawie nowych eksperymentów badacze zrozumieli, że takie „oparte na decyzjach” wspomnienia są przechowywane w bardzo szczególnych częściach mózgu. Opracowane na tej podstawie modele podejmowania decyzji mogą prowadzić do lepszych metod leczenia uzależnień i innych zaburzeń, które cechuje błędne lub nieuporządkowane podejmowanie decyzji.

Do eksperymentów badacze używali różnych zapachów, aby wytrenować 36 myszy do wybierania między dwiema rurkami, które dostarczają wodę i które były losowo sterowane przez komputer, aby włączyć lub wyłączyć „krany”. Gdy jedna rura była włączona, druga była wyłączona, a następnie zamieniały się. Eksperyment został zaprojektowany w taki sposób, aby naśladować sposób, w jaki myszy spożywają wodę w swoim naturalnym środowisku. Myszy nie miały pewności, czy otrzymają wodę, kiedy dokonają poszczególnego wyboru. Aby się napić, musiały wykazać się pamięcią do poprzednich wyborów.

Czytaj też: Unikalne badanie odkrywa nieprawidłowości w mózgach morderców

Poprzednie badania z ostatniej dekady sugerowały, że wspomnienia oparte na decyzjach są przechowywane w korze przedczołowej. Jest to miejsce złożonych zachowań, kształtowania osobowości i uczenia się. W tym przypadku szybkość „wystrzeliwania” neuronów u myszy reprezentuje wewnętrzne dokonywanie wyboru między dwiema opcjami (rurkami z wodą). Podstawowy wskaźnik wystrzeliwania neuronów z kory przedczołowej wynosi od 2 do 10 na sekundę. Ale gdy myszy myślały o wyborze jednej rurki w porównaniu z drugą, naukowcy odkryli średnio około 20 impulsów na sekundę. Badacze odkryli również, że im dłużej myszy decydowały się między dwiema rurkami, tym szybciej spadało tempo działania w neuronach kory przedczołowej.

[Źródło: medicalexpress.com]

Czytaj też: Naukowcy stworzyli optogenetyczny układ imitujący mózg