WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy odkryli komórki wątroby podobne do komórek macierzystych

Naukowcy z King’s College London dokonali zaskakujące odkrycia. Znaleźli oni całkowicie nowy typ komórek w wątrobie, które posiadają właściwości podobne do komórek macierzystych. Dają one nadzieję na leczenie tego narządu bez konieczności dokonywania przeszczepu. 

Istnieje ponad 100 różnych chorób, które powodują uszkodzenia wątroby. Są to zazwyczaj uszkodzenia trwałe, których jedynym sposobem na wyleczenie jest przeszczep.

Czytaj też: Te ogromne kleszcze są naprawdę przerażające

Nowe badania sugerują, że leczenie chorób w przyszłości może ulec zmianie. Naukowcy odkryli bowiem nowe komórki, które mogą się regenerować. Odkrycia dokonano poprzez sekwencjonowanie RNA płodowych oraz dorosłych wątrób. Komórki nazwano hybrydowymi komórkami protoplastowymi wątroby (HHyP).

W macicy działają one jako prekursory dwóch typów dojrzałych komórek wątroby: hepatocytów i cholangiocytów. Badania ujawniły jednak ich niewielką obecność nawet w dorosłych wątrobach. Sugeruje to, że można stworzyć terapie, które zmuszą komórki do regeneracji tego narządu.

Jest to jednak wczesny okres badań nad tymi komórkami i nic jeszcze nie jest pewne. Naukowcy dążą do całkowicie nowych terapii, ale najpewniej potrzeba lat, zanim zostaną one opracowane i zatwierdzone.

Czytaj też: Nowy system SI wykrywa fałszywe uśmiechy

Źródło: Newatlas