WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Naukowcy odkryli planetę przypominającą Wolkan ze Star Trek

Naukowcy odkryli planetę przypominającą Wolkan ze Star Trek

Faktem jest, że twórcy kultowego Star Trek inspirowali się prawdziwym układem zwanym 40 Eridani. Okazuje się jednak, że podobieństw może być więcej. Astronomowie odkryli bowiem egzoplanetę, która krąży wokół gwiazdy ukazanej w popularnej serii filmów.

W prawdziwym życiu 40 Eridani jest potrójnym systemem gwiazdowym położonym niewiele ponad 16 lat świetlnych od Ziemi. Centralna gwiazda tego układu ma masę wynoszącą 84% masy Słońca. Pozostałe dwie gwiazdy są znacznie mniejsze, a ich orbita jest 10 razy większa niż ta w przypadku Plutona i Słońca.

40 Eridani A nie jest może najjaśniejszym ciałem niebieskim na nocnym niebie, lecz jej bliskość sprawia, iż stanowi interesujący obiekt dla naukowców. Niedawno zaobserwowali oni planetę, która krąży wokół tej gwiazdy w bardzo podobny sposób co planeta Wolkan. Kilkanaście lat temu pojawiła się ona w serii Star Trek: Enterprise.

Czytaj też: Teleskop Hubble’a sfotografował niezwykle odległą galaktykę NGC 4036

Nowo odkryta planeta najprawdopodobniej nie zawiera życia. Jej rozmiar jest dwukrotnie większy niż Ziemi, a czas okrążenia wokół 40 Eridani A wynosi 42 dni. Tak krótki okres oznacza, że egzoplaneta musi znajdować się bardzo blisko swojej gwiazdy. To z kolei przekłada się na wysoką temperaturę panującą na jej powierzchni. Jest więc mało prawdopodobne, aby jakiekolwiek życia zamieszkiwały tamtejsze tereny.

Egzoplaneta jest pierwszą odkrytą w ramach misji Dharma Planet Survey, która ma poszukiwać planet okrążających gwiazdy znajdujące się w pobliżu Ziemi.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: Don Davis]