Reklama

Naukowcy odkryli rafę koralową. Jest naprawdę ogromna

ocean

Zespół badawczy powiązany z Schmidt Ocean Institute zauważył formację rozciągającą się na terenie Wielkiej Rafie Koralowej. Jest to pierwszy taki przypadek od ponad ponad 120 lat.

Używając podwodnego mapowania, naukowcy odkryli rafę na dnie morza, a następnie użyli robotów do jej zbadania. Podstawa tej struktury ma szerokość 1,5 km i wznosi się 500 metrów. Obiekt tak duży, że w niektórych miejscach kończy się zaledwie 40 metrów pod powierzchnią morza.

Czytaj też: Wielka Rafa Koralowa znika w oczach. Poznaliśmy nowe dane
Czytaj też: Intel chce chronić rafy koralowe
Czytaj też: Jeden z krajów w Oceanii zakazał filtru przeciwsłonecznego, który niszczy rafy koralowe

Jest to jedna z ośmiu innych wysokich, wolnostojących raf w tym rejonie, które zaobserwowano od końca XIX wieku. Dr Robin Beaman, jeden z ekspertów zaangażowanych w działania, przyznał, że ich odkrycie było naprawdę zaskakujące.

Rafa koralowa o wielkości Empire State Building do tej pory “ukrywała” się przed naukowcami

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Z kolei dr Jyotika Virmani, dyrektor wykonawczej w Schmidt Ocean Institute, zauważenie i opisanie tak dużej rafy pokazuje, jak wiele jeszcze pozostaje do odkrycia na temat oceanów pokrywających Ziemię. Połączenie danych kartograficznych i zdjęć zostanie wykorzystane do zbadania tej nieznanej wcześniej struktury oraz zrozumienia jej roli w obrębie Wielkiej Rafy Koralowej.

Czytaj też: Wielka Rafa Koralowa stoi w obliczu zagłady
Czytaj też: Możemy oszukiwać ryby głośnikami, aby odbudować rafy koralowe
Czytaj też: W podwodnych kanionach odkryto niesamowite koralowce