WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy odnaleźli logo Star Trek na Marsie

Star Trek jest zdecydowanie ikoną science-fiction, która jest już z nami od ponad 50 lat, ale czy wiecie, że nie była jedynie wytworem wyobraźni, a tak naprawdę rzeczywistym przedstawieniem obcych? No dobra, może nie, ale teraz możecie kogoś wkręcić, bo naukowcy odnaleźli na Marsie powiązane z tą marką logo. 

Czytaj też: Kawałek taśmy może w przyszłości ograniczyć zaśmiecanie orbity ziemskiej

Mowa dokładnie o naukowcach z uniwersytetu Arizony, którzy zarządzają aparatem HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) firmy Mars Reconnaissance Orbite, uruchomionego w 2005 roku. Ten obecnie krąży wokół Czerwonej Planety, a jego kamera HiRISE z największym teleskop odbijającym, jaki kiedykolwiek wysłano w przestrzeń kosmiczną, wykonuje około 50000 zdjęć powierzchni Marsa rocznie. I to właśnie jedno z nich uchwyciło wydmę, przypominającą wspomniane logo, o czym naukowcy doskonale wiedzą, informując, że „to tylko zbieg okoliczności”.

Dawno temu na tym obszarze poruszały się duże wydmy w kształcie półksiężyca, a w pewnym momencie nastąpiła erupcja. Lawa wypłynęła na równinę wokół wydm, ale nie nad nimi. Lawa wystygła, ale te wydmy nadal tam były, a wiatr wciąż wiał. W końcu sterty piasku, które były wydmami, wyemigrowały, pozostawiając te ślady na równinie lawy. Są one również nazywane „odlewami wydm” i rejestrują obecność wydm, które były otoczone lawą.

Jeśli chcecie zobaczyć ją na własne oczy, to powinniście obserwować obszar Marsa, znany jako Hellas Planitia w południowo-wschodnim regionie planety. A jeśli chcecie porównanie do tego marsjańskiego logo Star Trek, to tak prezentuje się to oryginalne:

Czytaj też: Słońce może wywołać rozbłysk setki tysięcy razy silniejszy niż dotychczas zaobserwowane

Źródło: Popular Mechanics