WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy opracowali nowy sposób usuwania dwutlenku węgla z powietrza

Nowy sposób usuwania CO2 z powietrza mógłby stanowić istotne narzędzie w walce ze zmianami klimatu. System ten może pracować przy niemal każdym poziomie stężenia, nawet sięgającym około 400 części na milion, które występuje obecnie.

Większość metod usuwania dwutlenku węgla ze strumienia powietrza wymaga wyższych stężeń, takich jak te występujące w emisjach spalin z elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi. Pojawiło się kilka technik, które mogą funkcjonować przy niskich stężeniach występujących w powietrzu, ale ta nowa jest znacznie mniej energochłonna i kosztowna.

Zaprojektowane niedawno urządzenie jest dużą baterią, która pochłania dwutlenek węgla z powietrza (lub innego strumienia gazu) przechodzącego przez jej elektrody w trakcie ładowania. Następnie urządzenie uwalnia gaz w trakcie rozładowywania. W czasie pracy bateria będzie się po prostu przełączać między ładowaniem i rozładowywaniem. W ten sposób świeże powietrze będzie wydmuchiwane przez system podczas ładowania, a następnie skoncentrowany dwutlenek węgla będzie wydmuchiwany podczas rozładowywania. Co ważne, cały system pracuje w temperaturze pokojowej i przy normalnym ciśnieniu powietrza.

Paliwa kopalne są spalane w celu wytworzenia dwutlenku węgla potrzebnego do produkcji napojów gazowanych. Niektórzy rolnicy spalają gaz ziemny, aby wyprodukować dwutlenek węgla do napędzania wzrostu roślin w szklarniach. Nowy system może wyeliminować zapotrzebowanie na paliwa kopalne w tych zastosowaniach, dodatkowo usuwając CO2 z atmosfery.

Poprzez naprzemienne przełączanie, układ zawsze może zarówno wychwytywać, jak i odprowadzać gaz. W warunkach laboratoryjnych zespół udowodnił, że system jest w stanie wytrzymać co najmniej 7 000 cykli ładowania i rozładowania, przy 30-procentowej utracie wydajności w tym czasie. Naukowcy szacują, że mogą z łatwością poprawić tę wydajność do nawet 50 000 cykli.

ŹRÓDŁO: techxplore.com