Przełomowe badania dotyczące współczesnych i dawnych krajobrazów wykazały, że afrykańskie rośliny mogą stanąć w obliczu masowego wymierania szybciej niż do tej pory sądzono. 

Naukowcy przyjrzeli się skamielinom ze szczególnym naciskiem na oleje roślinne zachowane w osadach. Skamieliny ujawniły, że prawie 8 000 podzwrotnikowych afrykańskich gatunków roślin z łącznej liczby około 23 000 gatunków może wkrótce wyginąć. Ta niepokojąca liczba stanowi 33% współczesnej roślinności w Afryce, co wpłynie na ekosystemy na całym świecie.

Czytaj też: Porowaty proszek wychwytuje ogromne ilości dwutlenku węgla

Badacze twierdzą również, że skala utraty różnorodności biologicznej w południowo-wschodniej Afryce w ciągu następnych 100 lat będzie większa niż ta, do której doszło w ciągu ostatnich 15 000 lat. Trend ten odkryto po tym, jak naukowcy przyjrzeli się gwałtownemu spadkowi różnorodności biologicznej podczas ostatniego globalnego ocieplenia w okresie od 10 000 do 18 000 lat temu. Odkryli, że spadek ten był spowodowany szybko rosnącymi poziomami CO2 w atmosferze, co wpłynęło na zdolność niektórych roślin do walki z bardziej inwazyjnymi gatunkami.

Wynika to z tempa wzrostu ilości dwutlenku węgla i faktu, że niektóre rośliny nie mogą znaleźć siedlisk odpowiednich do rozmnażania. Badanie jest alarmujące ze względu na to, że spadek zróżnicowania biologicznego to poważny problem. Jeden z wielu, które mogą się pojawić na skutek zmian klimatu.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Globalna emisja dwutlenku węgla osiągnęła rekordowy poziom

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!