Od lat naukowcy podziwiają właściwości izolacyjne sierści niedźwiedzia polarnego. Inspiruje ona wiele materiałów tworzonych przez człowieka, a najnowszy z nich może być jeszcze lepszy.
Jednym z największych sekretów futra jest fakt, że każdy włos jest pusty. Minimalizuje to przewodność cieplną i zwiększa możliwości izolacyjne zwierzęcia. Włosy są przy tym bardzo elastyczne co pozwala na ich zginanie się a nie łamanie oraz na odpychanie wody.
Czytaj też: Nowo odkryte gatunki szczurów są niezwykle zadziwiające
Naukowcy z Chin postanowili spróbować naśladować te cechy. Wykorzystali oni do tego małe druciki wykonane z telluru. Po ich powleczeniu warstwą węgla rozpuszczono je w pewnym procesie chemicznym. Rezultatem były puste rurki węglowe.
Połączone je w coś, co przypomina spaghetti w formie aerożelu. W testach stwierdzono, że substancja jest lżejsza i bardzo odporna na przepływ ciepła niż inne materiały izolacyjne. Dodatkowo jest ona wysoce hydrofobowa a uzyskane rurki są bardziej elastyczne niże te u niedźwiedzia.
Niestety, tellur jest dosyć rzadki id rogi co ogranicza możliwości jego wykorzystania. Naukowcy chcą teraz znaleźć dla niego znacznie tańszą i szerzej dostępną alternatywę.
Czytaj też: Armia USA odtworzyła etap misji z operacji Overlord z II WŚ
Źródło: Newatlas