Naukowcy nazwali dwa nowo odkryte gatunki skaczących szczurów, które nie przepadają za masłem orzechowym. 

Zwierzęta są długonogie i skaczą po górach na Filipinach w poszukiwaniu dżdżownic. Wydaje się, że dwa różne gatunki szczurów są odizolowane od siebie w wyższych obszarach gór regionu, gdzie mnożą się w zaskakująco dużej liczbie. Jeden z nowo odkrytych gatunków nosi nazwę Rhynchomys labo drugi natomiast nazywa się Rhynchomys mingan.

Gryzonie skaczą na swoich mocnych tylnych łapach niczym małe kangury. Mają długie, delikatne pyski i prawie nie posiadają zębów. Niestety, nie ma żadnych publicznie dostępnych zdjęć ani filmów przedstawiających żywe okazy opisywanych szczurów, być może po części dlatego, że naukowcy dopiero niedawno odkryli, jak je złapać.

Czytaj też: Poszukiwacz opali odkrył nowy gatunek dinozaura

W przeszłości badacze prowadzący badania ssaków w tym regionie nęcili je pułapkami z masłem orzechowym, pokarmem o dużej zawartości kalorii, na który chętnie kusi się wiele futrzastych stworzeń. Niestety oba opisywane gatunki nie wydawały się nimi zainteresowane. W końcu gdy udało się schwytać jednego osobnika, najchętniej żywił się dżdżownicami. Gdy pułapki wyposażone w tego typu pożywienie, chwytanie szczurów stało się znacznie łatwiejsze.

Z opisu wynika, że ich futro jest krótkie i bardzo, bardzo gęste, jak pluszowa zabawka. Robią niewielkie trasy przez las i patrolują te małe szlaki, dzień i noc, szukając dżdżownic.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Naukowcy natrafili na nowy gatunek skorupiaków w tej niesamowitej jaskini

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej