WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy ostrzegają przed nowym zagrożeniem związanym z globalnym ociepleniem

Naukowcy ostrzegają, że globalne ocieplenie może zwiększyć liczbę chorób spowodowanych niedożywieniem w związku z występowaniem wysokich temperatur.

Wydaje się oczywistym, że globalne ocieplenie pośrednio doprowadzi do wzrostu liczby niedożywionych ludzi. Wiąże się to z zagrożoną produkcją roślinną i zwiększonym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. Teraz jednak przeprowadzono badanie łączące wysokie temperatury z bezpośrednim niedożywieniem. Jego autorzy przeanalizowali codzienne dane dotyczące hospitalizacji obejmujące prawie 80 procent Brazylii w latach 2000-2015.

Zbadano związek między średnimi temperaturami a hospitalizacją z powodu niedożywienia. Naukowcy stwierdzili, że na każdy wzrost średniej dziennej temperatury o 1 stopień Celsjusza w porze upałów nastąpił 2,5-procentowy wzrost liczby hospitalizacji związanych z niedożywieniem.

Korealacja ta była największa dla osób w wieku powyżej 80 lat oraz osób w wieku od 5 do 19 lat.

Badacze zwrócili uwagę na wiele różnych skutków zdrowotnych związanych z wysokimi temperaturami:

  • Zmniejszenie apetytu
  • Zwiększenie spożycia alkoholu
  • Zmniejszenie motywacji lub zdolności do robienia zakupów i gotowania
  • Pogłębienie niedożywienia
  • Wzrost częstości zaburzeń żołądkowo-jelitowych
  • Problemy z termoregulacją

Jak widać, globalne ocieplenie może również bezpośrednio wpływać na nasze zdrowie, a to z pewnością nie wszystkie konsekwencje, których będziemy musieli doświadczyć.

ŹRÓDŁO: medicalxpress.com