Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy poszukują wyjaśnień dotyczących tajemniczych struktur w dyskach protoplanetarnych

W obłokach pyłu i gazów krążących wokół młodych gwiazd pojawiają się tajemnicze struktury. Badacze chcą znaleźć sposób, dzięki któremu wyjaśnią występowanie pierścieni, spirali oraz dziur.

Od czasu odkrycia pierwszej egzoplanety w latach 90., do dziś znaleziono ponad 4000 tego typu obiektów. Planety powstają na protoplanetarnych dyskach wokół młodych gwiazd. Pył łączy się w większe bryły, które stopniowo rosną, osiągając rozmiary skał i planet. Jeśli będą wystarczająco ciężkie, mogą przyciągnąć gaz z dysku, a w niektórych przypadkach przybrać rozmiary gazowych gigantów, takich jak Jowisz i Saturn.

Za pomocą teleskopu ALMA astronomowie byli w stanie dokładniej obserwować owe dyski. W ten sposób zauważyli, że nie są one symetryczne i gładkie. Najczęściej branym pod uwagę wyjaśnieniem jest obecność jednej lub więcej planet. Mogą one wchodzić w interakcję z pyłem i gazem w dysku, tworząc struktury. Ale znaleziono mniej planet niż było to konieczne do wyjaśnienia wszystkich struktur, co czyni sprawę wyjątkowo zagadkową.

Kluczową rolę w badaniach pełniły obserwacje ALMA HD 135344B. Jest to asymetryczny dysk wokół młodej gwiazdy. Po jego południowej stronie znajduje się struktura w kształcie banana, a małe cząsteczki pyłu w górnej warstwie dysku tworzą spiralne ramiona. Astronomowie początkowo myśleli, że były one spowodowane obecnością planet w zewnętrznym obszarze dysku. Jednak żadne planety nie zostały znalezione. Zdaniem autora badania, nawet jedna przeoczona do tej pory egozplaneta, mogłaby wyjaśnić tę tajemnicę.

Poza tym Cazzoletti przeprowadził badania teoretyczne w celu wyjaśnienia istnienia struktur w kształcie pierścienia w gazie dysków protoplanetarnych. W tym celu skupił się na cząsteczkach cyjanku. Jego zdaniem albo wcale nie ma pierścienia, który widzimy na skutek sposobu, w jaki cyjanek emituje światło.