Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy potrafią rekonstruować od dawna wymarłe zwierzęta

Naukowcy z UCC w Irlandii wymyślili, jak zrekonstruować ciała wymarłych kręgowców, „analizując chemię skamieniałych melanosomów z narządów wewnętrznych”. 

Melanosomy to organelle (struktury, które wykonują określone zadania w komórkach), w których melanina jest syntetyzowana, przechowywana i transportowana. Tymczasem melanina jest pigmentem, który zabarwia włosy, pióra, skórę i tęczówki zwierząt. Z kolei tyrozyna, aminokwas syntezujący białka, występuje tylko w melanocytach – komórkach melaniny – gdzie pigment melaniny znajduje się we wspomnianych melanosomach. Przenoszą się one z melanocytów do różnych komórek, takich jak naskórek, i tworzą pigmenty, które nadają kolor naszej skóry, włosów i oczu.

Czytaj też: Jakie tajemnice zawierają te niezwykle duże skamieniałości mikrobów sprzed 2,5 mld lat?

Z nowych badań wynika, że melanosomy wewnętrzne są szeroko rozpowszechnione w różnych kopalnych i współczesnych kręgowcach. W ten sposób, badacze, używając synchrotronu – akceleratora elektronów – mogli dokonać analizy składu chemicznego skamielin. I choć upływ czasu wpływa na kondycję próbek, to zespół z UCC był w stanie zrekonstruować anatomię niektórych tkanek miękkich. Badacze mogli również rozpoznać różne zastosowania melaniny u tych prehistorycznych zwierząt.

W narządach wewnętrznych zwierząt znajdują się duże ilości melaniny, co pomogło naukowcom zrekonstruować narządy i tkanki w skamielinach. W ten sposób udało się zbadać skamieliny kijanek sprzed 10 milionów lat oraz szczątki gadów oraz nietoperzy sprzed ok. 50 milionów lat.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: NATURAL HISTORY MUSEUM LONDON]

Czytaj też: Skamieniałość sprzed 165 mln lat rzuca światło na ewolucję ssaków