Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy sądzą, że odkryli nieznaną dotychczas formę komunikacji neuronowej

Na łamach The Journal of Physiology ukazały się badania poświęcone nowo odkrytej formie komunikacji neuronowej. Naukowcy sądzą, że może ona zachodzić nawet w przypadku neuronów tworzących dwie tkanki mózgowe, które zostały chirurchicznie rozdzielone.

Tego typu obserwacje umożliwiają lepsze zrozumienie procesu, w ramach którego neurony mogą się komunikować. Opisany proces jest niezwiązany z dotychczas badanymi mechanizmami, takimi jak przekaźnictwo synaptyczne, transport aksonalny czy połączenia jonowo-metaboliczne.

Naukowcy od dziesięcioleci byli świadomi, że mózg emituje powolne fale oscylacji neuronowych, których celu ani założeń nie rozumiemy. Co więcej, pojawiają się one w korze mózgowej i hipokampie, kiedy śpimy, dlatego badacze przypuszczali, że mogą one odgrywać ważną rolę w konsolidacji pamięci.

Czytaj też: Zobaczcie szczegółowe, trójwymiarowe obrazy ukazujące mózgi myszy

Analizując fale mózgowe w hipokampach tworzących mózgi myszy, autorzy badań doszli do wniosku, że powolna aktywność okresowa może generować pola elektryczne, które z kolei aktywują sąsiednie komórki, stanowiąc formę komunikacji neuronowej inną niż wspomniane przekaźnictwo synaptyczne czy transport aksonalny. Ta aktywność neuronowa może być modulowana – wzmacniana lub blokowana – przez zastosowanie słabych pól elektrycznych i może być analogową formą innej metody komunikacji komórkowej, zwanej połączeniem efaptycznym.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Najbardziej zaskakujący jest fakt, że owe pola mogły aktywować neurony nawet wtedy, gdy dwa fragmenty tkanki zostały chirurgicznie rozdzielone, ale pozostawały blisko siebie. I choć brzmi to nieprawdopodobnie, to autorzy badań przekonują, że dzięki kolejnym eksperymentom spróbują dowieść, że opisana sytuacja faktycznie miała miejsce.