Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy stworzyli tzw. superkryształy

Zespół fizyków użył laserów do stworzenia „superkryształów”, których istnienie można nazwać swego rodzaju przeciwstawianiem się prawo natury. 

W badaniach materiałowych materia może istnieć w dowolnej liczbie różnych stanów krystalicznych i niekrystalicznych. Czasami, gdy przechodzi ona z jednego stanu do drugiego, na krótko zatrzymuje się w stanie pośrednim, który normalnie nie występuje w przyrodzie. Można wtedy oddzielić struktury superkrystaliczne.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja pozwala przewidzieć, jakie właściwości będzie miał dany materiał

Kryształ to materiał, którego atomy lub cząsteczki układają się w powtarzający się wzór. Każdy element układanki tworzący kryształ, nazywany jest komórką elementarną. Te tak zwane superkryształy są wyjątkowe, ponieważ jednostki ich krystalicznej struktury są znacznie większe niż te występujące w jakichkolwiek naturalnych kryształach. W tym przypadku są nawet milion razy większe niż kryształy normalnie tworzone przez substancje chemiczne tworzące superkryształ.

W nowym badaniu fizycy ułożyli dwa materiały, tytanian ołowiu i tytanian strontu, jeden na drugim w taki sposób, że każdy materiał blokował drugiemu możliwość układania się w niewielkie kryształy. Efekt? Wiele nieuporządkowanych, nieregularnych kryształów i stanów niekrystalicznych rozproszonych losowo w warstwach. Ale po potraktowaniu takiej mieszanki niebieskim światłem laserowym warstwy się zreorganizowały. W materiale pojawiła się ogromna, powtarzająca się struktura 3D, znacznie większa niż struktura, która występowała w innych kryształach.

Co ciekawe, struktura przetrwała w warunkach temperatury pokojowej, co w pewnym stopniu zaskoczyło naukowców.

[Źródło: livescience.com; grafika: Penn State]

Czytaj też: Nowy materiał pomoże w zasilaniu urządzeń