Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy wykorzystują CRISPR do tworzenia żeli DNA i urządzeń diagnostycznych

CRISPR, DNA, CRISPR DNA, żele CRISPR, urządzenia CRISPR, diagnostyka CRISPR

CRISPR to potężne narzędzie to edycji genów, które może w przyszłości leczyć teraz niewyleczalne choroby. Badania przeprowadzone przez naukowców z Harvarda i MIT pokazują, że narzędzie może także przydać się do urządzeń diagnostycznych czy systemów dostarczających leki.

Badacze sprawdzili, czy można wykorzystać mechanizm działania CRISPR do czegoś innego niż edycji genów w żywych organizmach. Postanowili więc oni stworzyć żel, który zatrzymuje i uwalnia cząsteczki tlenu, tylko jeśli w pobliżu znajdzie się pewien czynnik działający na DNA. Dwa inne urządzenia to sprzęt do skanowania próbek w poszukiwaniu biomarkerów choroby oraz DNA bakterii lub wirusów. We wszystkich trzech przypadkach zastosowano enzym Cas12a jako mechanizm tnący.

Czytaj też: Te roboty niezależnie wykształcają u siebie zachowania charakterystyczne dla roju

Naukowcom wszystko się udało. Stworzyli oni żel z glikolu polietylowego z enzymami lub biomolekułami połączonymi z nimi za pomocą nici DNA. Gdy jest obecna pewna sekwencja DNA, Cas12a wycina pewne części i uwalnia ładunek. Także stworzyli oni żel akryloamidowy, w którym pojedyncze nici DNA tworzą kluczowe części. W takim wypadku po wykryciu DNA żel ulega rozpadowi co pozwala na uwalnianie jeszcze większych ładunków.

Nie zabrakło też dwóch urządzeń diagnostycznych, z których jedno było elektroniczne a drugie mikroprzepływowe. W obu przypadkach reagują one na wykrycie konkretnego DNA. Ciekawe, czy w przyszłości otrzymamy całkowicie nową klasę urządzeń używanych w diagnostyce.

Czytaj też: Jak wyglądało życie średniowiecznego kata?

Źródło: Newatlas