Myśląc o lodzie, zazwyczaj wyobrażamy sobie kostki w zamrażarce, ewentualnie góry lodowe. Ale może on przybierać różne formy, a ostatnio grupa naukowców zdołała odtworzyć jeden z najbardziej egzotycznych rodzajów lodu. Wszystko to w swoim laboratorium dzięki wykorzystaniu super laserów. 

Rodzaj lodu, z którym jesteśmy najbardziej zaznajomieni jest zwany Lodem I. Generalnie rzecz biorąc lód ma prawie dwa tuziny innych typów, takich jak Lód II, który tworzy się, gdy zaczynamy wywierać nacisk na normalny lód. Przy większym ciśnieniu otrzymamy Lód XV, potem Lód VIII, jeszcze później Lód X.

Czytaj też: Na Antarktydzie dochodzi do tysięcy „trzęsień lodu” dziennie

Aby otrzymać bardziej egzotyczne rodzaje lodu, naukowcy z Kalifornii zaprojektowali bardzo skomplikowany eksperyment. Zatrzymali wodę w ciasno zamkniętej przestrzeni i wysadzili ją za pomocą laserów o dużej mocy. Łącznie badacze wykorzystali sześć laserów w Laboratorium Laserowej Energetyki Uniwersytetu w Rochester. W ułamku sekundy urządzenia te podgrzały kroplę wody do około 2200 stopni Celsjusza i skompresowały ją ponad milion razy bardziej niż ciśnienie atmosfery ziemskiej. W wyniku tych działań powstał unikalny związek, który naukowcy nazywają Lodem XVIII.

Nie istnieje on nigdzie na Ziemi, ale naukowcy podejrzewają, że może on być zdolny do formowania się na gigantycznych lodowych planetach, takich jak Uran i Neptun. Te planety składają się głównie z wody, a ze względu na ich rozmiar mogą generować te same temperatury i ciśnienie, które naukowcy uzyskali w swoim laboratorium. Jeśli tak jest – a jest to bardzo prawdopodobne – wtedy ten eksperyment może pomóc nam dowiedzieć się więcej o Uranie, Neptunie i innych gazowych planetach.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Lodowiec wielkości Francji jest zagrożony

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!