Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy z MIT poprawili immunoterapię dzięki szczepionkom

immunoterapia, MIT immunoterapia, szczepionka immunoterapia, poprawienie immunoterapii

Nasze ciała mają wbudowane mechanizmy obronne, które czasem potrzebują dodatkowego kopa do działania. Terapia chimerycznego receptora antygenów (CAR) limfocytami T obejmuje ich przeprogramowanie w celu uporania się z rakiem. Naukowcom z MIT udało się znaleźć sposób na wzmocnienie tej techniki za pomocą szczepionki.

Naukowcy przetestowali hipotezę mówiącą, że limfocyty T mogą zostać wyłączone przez odpowiednie środowisko, które wytwarzają nowotwory wokół siebie. Sprawdzili wiec oni, czy szczepionka może pomóc układowi odpornościowemu przejść przez te mechanizmy obronne.

Czytaj też: Astronauci będą mogli leczyć się skórą drukowaną w 3D oraz kośćmi z własnych komórek

Stworzona przez nich szczepionka ma za zadanie mobilizować komórki T do pokonania przeszkody. Zawiera ona cząsteczkę tłuszczową zwaną ogonem lipidowym, która pomaga lekowi przedostać się bezpośrednio do węzłów chłonnych. Tam aktywnym składnikiem jest antygen, który wysyła komórki T do walki z chorobą.

Zespół przetestował swoje podejście na myszach z glejakiem, czerniakiem czy rakiem piersi. Zaobserwował on ogromną poprawę odpowiedzi komórek T. U 60% myszy guzy udało się całkowicie pokonać chorobę. Zespół chce teraz sprawdzić, czy podobne wyniki uda się uzyskać w badaniach na ludziach.

Czytaj też: Analiza ludzkich czaszek wskazuje, że ludzie wcześniej opuścili Afrykę

Źródło: Newatlas