Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy zauważyli poważny trend dotyczący zamarzania rzek

Nowe badania wykazały, że roczna długość występowania pokrywy lodowej rzek zmniejsza się o około sześć dni na każdy stopień wzrostu temperatury na świecie.

Ponad połowa rzek na naszej planecie zamarza każdego roku. Zjawisko to napędza istnienie ważnych sieci transportowych dla społeczności i przemysłu. Pokrywa lodowa reguluje również ilość gazów cieplarnianych uwalnianych z rzek do atmosfery. Spadek ilości lodu na rzekach będzie więc miał konsekwencje ekonomiczne i środowiskowe.

Autorzy badania użyli ponad 400 000 zdjęć satelitarnych zrobionych w ciągu 34 lat, aby zmierzyć, które rzeki sezonowo zamarzają. Na tej podstawie wykryli powszechne spadki w miesięcznym pokryciu lodem. Przewidywany trend dotyczący dalszej utraty lodu prawdopodobnie będzie stanowił wyzwanie dla ludzi, przemysłu oraz samego środowiska.

Zespół badawczy przyjrzał się również zmianom pokrywy lodowej w rzekach w przeszłości i modelował przewidywane zmiany na przyszłość. Porównując pokrywę lodową rzek w latach 2008-2018 i 1984-1994, naukowcy zauważyli miesięczny globalny spadek pokrywy lodowej w granicach od 0.3 do 4,3 punktu procentowego. Największe spadki odnotowano na Wyżynie Tybetańskiej, w Europie Wschodniej i na Alasce.

Jeśli chodzi o przyszłość, to naukowcy oszacowali oczekiwaną pokrywę lodu rzecznego w latach 2009-2029 i 2080-2100. Wyniki badań wykazały miesięczne spadki pokrywy lodowej na półkuli północnej, które wahały się od 9-15% w miesiącach zimowych i 12-68% wiosną i jesienią. Oczekuje się, że największą różnice będą zauważalne w Górach Skalistych, północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, Europie Wschodniej i Wyżynie Tybetańskiej.