WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy zidentyfikowali geny związane z leworęcznością

Naukowcom udało się po raz pierwszy zidentyfikować geny związane z leworęcznością. Dzięki temu odkryciu życie wielu osób może być w przyszłości znacznie łatwiejsze.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Oksfordu. Przeanalizowali oni genomy pobrane od ok. 400 tysięcy osób z brytyjskiego biobanku. Wśród nich było 38332 osób leworęcznych. Oznacza to, że ok. 90% osób na świecie jest praworęcznych.

Czytaj też: Jakim cudem znikło to podwodne obserwatorium?

Zespół zidentyfikował cztery regiony genetyczne związane z ręcznością. Trzy były związane z białkami zaangażowanymi w rozwój i budowę mózgu. W szczególności powiązane one są z mikrotubulami, które tworzą część cytoszkieletu wewnątrz komórek.

Około 10 tysięcy osób miało także zrobione zdjęcie mózgu. Dzięki temu naukowcy odkryli różnice w strukturze mózgu. Dotyczą one dróg istoty białej, która łączy regiony związane z językiem w mózgu. Naukowcy odkryli też korelacje pomiędzy regionami genetycznymi związanymi z leworęcznością i nieco wyższą szansą na schizofrenię, ale za to niższą szansą na Parkinsona. Badanie tych powiązań może pomóc w lepszym zrozumieniu wielu chorób.

Czytaj też: Być może wiemy czym jest słynny potwór z Loch Ness

Źródło: Newatlas