Reklama

Naukowcy znaleźli sposób na przewidywanie skutków huraganów

Zespół badawczy z Florida International University’s Institute of Environment stworzył bazę danych, która może usprawnić przewidywania dotyczące wpływu huraganów na społeczności nadmorskie.

Jasnym jest, że sezon huraganowy w 2020 roku będzie dość aktywny. Dlatego też ważnym jest, aby przewidywać wpływ tych kataklizmów na ludzi oraz środowisko. W celu stworzenia modeli, naukowcy analizowali dane z dotychczasowych huraganów.

Łącznie przeanalizowano niemal 30 000 zapisó dotyczących huraganów na Karaibach, w Zatoce Meksykańskiej i na atlantyckim wybrzeżu Ameryki Północnej, a także danych związanych z tajfunami, które dotknęły Tajwan i Mjanmę. Analizy potwierdziły to, co wiadomo już od dawna: nawet gdy dwa huragana są tej samej kategorii, mogą się znacząco od siebie różnić.

Czytaj też: Wpływ tsunami i trzęsień ziemi na jonosferę może być zaskakująco duży

Np. sierpniowy Harvey miał w Teksasie kategorię 4 i wiatr o prędkości rzędu 210 km/h. Kataklizm doprowadził do obfitych opadów deszczu i wywołał masowe powodzie. Miesiąc później huragan Irma również miał kategorię nr 4 i wiatr o prędkości ok. 210 km/h. Opady deszczu były niewielkie, ale powstałe sztormy siały ogromne zniszczenie. Głównym celem projektu jest ustalenie ram, które pozwolą na bliższe przyjrzenie się porównaniom tego, jak bardzo dany ekosystem się zmienił i jak szybko wrócił do stanu sprzed huraganu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News