WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy zrobili krok w kierunku całkowicie odnawialnej energii

Naukowcy zrobili krok w kierunku całkowicie odnawialnej energii

Naukowcy z Trinity College Dublin podjęli gigantyczny krok w kierunku rozwiązania zagadki, która zapewniłaby światu całkowicie odnawialną, czystą energię, z której jedynym produktem ubocznym byłaby woda.

Jedną z nadziei znacznego ograniczenia emisji CO2 przy jednoczesnym pozostaniu przy wykorzystywaniu energii jest pomysł wykorzystania odnawialnej energii elektrycznej do rozdzielenia wody (H2O) w celu wytworzenia bogatego w energię wodoru (H2), który mógłby być następnie magazynowany i wykorzystywany w ogniwach paliwowych. Rozwiązałoby to problem gromadzenia energii na chwile kryzysu (brak wiatru, długie noce) i stworzyło wielką „ekologiczną pętlę”.

Zasadniczym problemem jest jednak to, że woda jest bardzo stabilna i wymaga dużej ilości energii do rozpadu. Szczególnie dużą przeszkodą do usunięcia jest energia lub „nadpotencjał” związany z produkcją tlenu, który jest reakcją wąskiego gardła w rozszczepianiu wody w celu wytworzenia wodoru. Chociaż niektóre pierwiastki są skuteczne w rozszczepianiu wody, to są one zbyt drogie dla komercjalizacji. Inne tańsze opcje cierpią m.in. z niskiej wydajności. W rzeczywistości nikt nie odkrył katalizatorów, które są opłacalne, wysoce aktywne i wytrzymałe przez znaczny okres czasu. Ale czy na pewno?

Sztuczna inteligencja kluczem

Zespół pod kierownictwem profesora Maxa Garcíi-Melchora dokonał kluczowego odkrycia, badając cząsteczki wytwarzające tlen. Dotąd nauka nie doceniała aktywności niektórych bardziej reaktywnych katalizatorów, w wyniku czego przerażająca przeszkoda „nadpobudliwości” wydaje się teraz łatwiejsza do pokonania. Zespół ma teraz na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do umieszczenia dużej ilości metali i ligandów obfitujących w ziemię (które łączą je ze sobą w celu wytworzenia katalizatorów) w tyglu, zanim oceni, która z prawie nieskończonych kombinacji zapewnia największą obietnicę.

Biorąc pod uwagę coraz pilniejszą potrzebę znalezienia rozwiązań w zakresie zielonej energii, nie jest zaskoczeniem, że naukowcy od pewnego czasu szukają magicznego katalizatora, który pozwoliłby nam elektrochemicznie rozdzielać wodę w opłacalny i niezawodny sposób. Jednak nie jest przesadą stwierdzenie, że przedtem takie polowanie przypominało szukanie igły w stogu siana. Nie jesteśmy jeszcze na mecie, ale znacznie zmniejszyliśmy rozmiar stogu siana i jesteśmy przekonany, że sztuczna inteligencja pomoże nam zebrać mnóstwo pozostałego siana.

Podkreślił także, że: „Badania te są niezwykle ekscytujące z wielu powodów i byłoby niewiarygodne, aby odegrać rolę w uczynieniu świata bardziej zrównoważonym miejscem. Ponadto pokazuje to, co może się zdarzyć, gdy naukowcy z różnych dyscyplin spotkają się, aby złożyć wniosek ich wiedzę, aby spróbować rozwiązać problem, który dotyka każdego z nas ”.

ŹRÓDŁO: Phys