Około 600 000 lat temu ludzkość podzieliła się na dwie części. Jedna grupa pozostała w Afryce, ewoluując do formy Homo sapiens. Druga z kolei ruszyła w stronę Azji, a następnie Europy, stając się neandertalczykami. Był to siostrzany, rozwijający się równolegle gatunek.
Neandertalczycy byli bardzo podobni do nas. Jesteśmy zadziwiająco podobni w kontekście anatomii czaszki i szkieletu, a DNA obu gatunków jest podobne w 99,7%. Homo neanderthalensis opanowali ogień, grzebali swoich zmarłych, tworzyli biżuterię z muszli i zębów zwierząt, robili dzieła sztuki i stawiali kamienne kapliczki. Nic więc dziwnego, że charakteryzowali się też inną cechą – terytorialnością i skłonnością do działań militarnych.
Czytaj też: Masz skłonność do odczuwania bólu? Być może stoją za tym neandertalczycy
Czytaj też: Jak neandertalczycy zareagowali na zmiany klimatu?
Neandertalczycy świetnie radzili sobie z łowieniem dużej zwierzyny – używali włóczni do polowania na jelenie, łosie, żubry, a nawet nosorożce i mamuty. Znaleziska archeologiczną sugerują, że konflikty między grupami były powszechne. Dotyczyły one również starć międzygatunkowych z Homo sapiens.
Neandertalczycy walczyli z Homo sapiens, a konflikt mógł trwać nawet ponad 100 tysięcy lat
Najlepszym dowodem na to, że neandertalczycy nie tylko walczyli, ale i doskonalili się w sztuce wojennej, jest to, że spotkali się z naszymi przodkami i nie zostali natychmiast pokonani. Konflikt trwał bowiem ok. 100 000 lat, a neandertalczycy stawiali opór Homo sapiens. Neandertalczycy mieli prawdopodobnie przewagę taktyczną i strategiczną. Okupowali Bliski Wschód przez tysiąclecia, bez wątpienia zdobywając gruntowną wiedzę na temat tamtejszych obszarów, pór roku i wykorzystywania rodzimych roślin i zwierząt.
Czytaj też: Ci neandertalczycy nie wyginęli na skutek zmian klimatu. Co się z nimi stało?
Czytaj też: Naukowcy wyhodowali tkanki mózgowe zawierające DNA neandertalczyków
Czytaj też: Co doprowadziło do zniknięcia neandertalczyków? Oto nowa teoria
W walce ich masywna, muskularna budowa dawały im przewagę, podobnie z resztą jak ogromne oczy zapewniające neandertalczykom lepsze widzenie przy słabym oświetleniu. Z czasem jednak to Homo sapiens zyskali przewagę. Nie wiadomo, dlaczego, choć naukowcy przypuszczają, iż mogło się to wiązać z wynalezieniem broni dystansowej, m.in. łuków i miotanych włóczni. Konflikt trwał dziesiątki, a być może nawet setki tysięcy lat. Ostatecznie neandertalczycy przegrali, ale nie wiadomo, na ile była to porażka militarna, a na ile wynikając choćby z lepszego przystosowania Homo sapiens do zmian klimatu.