WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Niebezpieczne patogeny wykorzystują zaawansowane mechanizmy do infekowania

Bakterie zakaźne powodujące raka żołądka, gorączkę Q, koklusz czy chorobę legionistów wykorzystują ten sam mechanizm do infekowania ludzkich komórek. Naukowcy z Caltech zaprezentowali właśnie trójwymiarową architekturę T4SS (tak się nazywa mechanizm), która ma pomóc w stworzeniu precyzyjnie ukierunkowanych antybiotyków.

Dzięki T4SS szeroka gama toksycznych cząsteczek, do 300 w jednym momencie, może przejść z bakterii na ofiarę komórkową i przejąć jej funkcje. Tym samym mechanizmy obronne zostaną wyłączone a choroba będzie mogła się rozwijać.

Czytaj też: Przetworzona żywność prowadzi do przejadania się – nie wiadomo dlaczego

Naukowcom udało się to zmapować dzięki technice zwanej kriotomografią elektronową. Dzięki temu stworzyli oni trójwymiarową architekturę T4SS u bakterii Legionella, która powoduje chorobę legionistów.

Nowy model ujawnia, jak działa ten mechanizm. Układ wydzielniczy składa się z odrębnej komory i osobnego kanału, coś jak komora i lufa pistoletu. To właśnie ta charakterystyczna część mogłaby stanowić idealny cel dla antybiotyków. To właśnie nad tym mają się skupić grupy badawcze z całego świata. Jeśli uda im się stworzyć odpowiednio nakierowane antybiotyki to owe choroby mogą zostać pokonane.

Czytaj też: Jak bardzo ściskane są główki dzieci podczas porodu?

Źródło: Phys