Naukowcy z Ritsumeikan University pochwalili się swoim wyjątkowym dziełem w postaci robotycznych mikropalców o niebywałej czułości. Jeśli nie widzicie potencjału w tym wynalazku, to wyobraźcie sobie próby zmierzenia nacisku wywieranego przez odnóże owada własną dłonią. Takie coś jest niemożliwe i to właśnie umożliwiają te mikropalce.
Dzięki zastosowaniu tych wyjątkowych robotycznych mikropalców, można poczuć na własnej skórze niewielkie siły
Japońscy naukowcy w swoim projekcie robotycznych mikropalców o niebywałej czułości postawili na płaskie, prostokątne urządzenia o zaledwie 12 mm długości, 3 mm szerokości i 490 mikrometrów grubości. Pięć z nich zostało włączonych do jednego urządzenia w formie robotycznej dłoni, pełniąc funkcję „elastycznych palców”.
Czytaj też: Astronomowie obserwują kosmicznych seniorów. JWST uwiecznił naprawdę stare galaktyki
W każdym palcu znajduje się pneumatyczny siłownik przypominający balon oraz tensometr z ciekłego metalu. Chcący skorzystać z tego urządzenia użytkownik musi założyć na własne palce specjalne czujniki, które mierzą prędkość, zakres i kierunek ruchów zginania palców. Dane te są przekazywane do odpowiednich mikropalców w czasie rzeczywistym, powodując ich odpowiednie wygięcie.
W przypadku, gdy palce naciskają na obiekt, który naciska z powrotem, tensometry mierzą siłę, z jaką ten obiekt to robi. Skuteczność tego rozwiązania została wykazana w pomiarze siły reakcji nóg żywej pluskwy, która była trzymana do góry nogami za pomocą narzędzia ssącego. Zmierzona siła wynosiła około 10 milinewtonów, co było zgodne z wcześniejszymi obliczeniami.