LTT 1445Ab to skalista planeta nieco większa od Ziemi. Porusza się ona po ciasnej orbicie wokół największej gwiazdy w układzie potrójnym znajdującym się zaledwie 22,5 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazdy w systemie to czerwone karły, niezwykle aktywne choć mniejsze od naszego Słońca. Odkrycie sprawia, że LTT 1445Ab jest drugim najbliższym Ziemi tego typu systemem, który do tej pory zaobserwowano.
Egzoplaneta została wykryta dzięki metodzie tranzytu. Naukowcy wykrywają tego typu obiekty obserwując migotanie w świetle gwiazd, gdy planeta przechodzi między gwiazdą a Ziemią. Ale obecność innych gwiazd w tym samym systemie może „zanieczyścić” pomiary. Dodatkowe światło innych gwiazd może wprowadzić zamieszanie w danych. Badania, które naukowcy prowadzą, aby określić masę, rozmiar i położenie egzoplanet, mogą być więc zaburzone. Na szczęście z pomocą przyszedł teleskop TESS, który pomógł lepiej zrozumieć istotę LTT 1445Ab.
Czytaj też: Naukowcy zaobserwowali najmniejszą egzoplanetę
Naukowcy nadal nie wiedzą, czy atmosfera planety jest w stanie przetrwać promieniowanie płynące z jej trzech słońc. Sądzą również, że jest mało prawdopodobnym, aby zmieniła ona swoją gwiazdę-gospodarza i zaczęła orbitować wokół innej gwiazdy. Wygląda bowiem na to, że opisywana egzoplaneta znajduje się w tzw. strefie stabilności.
[Źródło: livescience.com; grafika: Hubble Space Telescope]
Czytaj też: Odkryto trzy egzoplanety o ogromnym potencjale