Reklama
aplikuj.pl

Co groby sprzed 6600 lat mówią o polskich nierównościach społecznych?

Międzynarodowy zespół badawczy znalazł dowody sugerujące, że nierówności finansowe w społecznościach zamieszkujących tereny dzisiejszej Polskia sięgają co najmniej 6600 lat wstecz. Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach Antiquity.

Prawdopodobnie nie ma kraju na świecie, w którym wszyscy mieszkańcy byliby jednakowo bogaci (choć niektóre ustroje powodują, że niemal wszyscy są jednakowo biedni). Jak prawdopodobnie się domyślacie, problem ten nie jest nowy i sięga już czasów starożytnych. Działania archeologów skupiały się na analizie szkieletów odnalezionych na cmentarzu w kujawskich Osłonkach. W miejscach pochówków znjadowały się też różnego rodzaju przedmioty.

Łącznie badaniami objęto szczątki 30 osób, które w chwili śmierci miały od 18 do 45 lat. Ostatnim krokiem w działaniach archeologów było zbadanie kości pozostałych po zwierzętach zamieszkujących ówcześnie te same tereny. Okazało się, iż niektórzy zmarli zostali pochowani z wisiorkami, opaskami czy miedzianymi koralikami, co może świadczyć o ich szlachetnym pochodzeniu. Co ciekawe, ci sami, rzekomi „bogacze” posiadali również charakterystyczny stosunek izotopów węgla w swoich kościach. To z kolei sugeruje, że żywili się oni wspomnianym bydłem.

Czytaj też: Gdzie znajduje się grób Kleopatry?

Dla porównania, osoby umieszczone w skromnych, pozbawionych kosztowności grobach, były pozbawione charakterystycznych izotopów. Wyniki badań sugerują, że przedstawiciele pierwszej grupy prawdopodobnie należeli do rodzin posiadających ziemię i żyjących w bogactwie. Z kolei członkowie drugiej byli ewidentnie biedniejsi, a odkrycia archeologiczne stanowią na to niezbity dowód.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News