Na większości map Układu Słonecznego widzimy osiem planet (plus ewentualnie Pluton, co zależy od klasyfikacji) ustawionych w rzędzie wobec Słońca. Nowa mapa Układu Słonecznego w wykonaniu biologa Eleanor Lutz pokazuje precyzyjne ścieżki orbitalne ponad 18 000 pobliskich ciał niebieskich. Przy takim zagęszczeniu ciężko dojrzeć nawet największe planety.
W swoim nowym projekcie o nazwie Atlas of Space, Lutz wykorzystała dane zbierane przez ponad dekadę przez NASA, US Geological Survey i inne organizacje naukowe. Wszystko po to, aby stworzyć jedne z najdokładniejszych map Układu Słonecznego. Mapa, którą Lutz opublikowała na swojej stronie internetowej 10 czerwca, została utworzona z danych orbitalnych pobranych z kilkunastu różnych publicznych baz danych. Ten przewodnik po kosmosie pokazuje pas asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem i Pas Kuipera za Neptunem w sporych szczegółach, które mogą powodować pewien chaos.
Czytaj też: Kosmiczne górnictwo może być groźne dla Układu Słonecznego
W nadchodzących tygodniach Lutz planuje również podzielić się bardziej szczegółowymi informacjami na temat najbliższych kosmicznych sąsiadów Ziemi, w tym topograficznymi mapami Merkurego i Wenus. Aby zrozumieć innowacyjność map, wystarczy spojrzeć na Pas Kuipera (najbardziej zewnętrzny pierścień zielonych asteroid) na dole mapy. Da się zauważyć, że Pluton jest pokazany na orbicie Neptuna. Okazuje się bowiem, że około 10% czasu Pluton jest faktycznie bliżej słońca niż Neptun.
[Źródło: livescience.com; grafika: Eleanor Lutz]
Czytaj też: Po ponad 40 latach nastąpił przełom w kwestii wiatru słonecznego