Reklama
aplikuj.pl

Obrazy tych gwiazd zapierają dech w piersiach. Jak powstały?

Dzięki dwóm nowym obrazom mgławic planetarnych możemy przekonać się, jak niesamowite są możliwości Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Zdjęcia przedstawiają mgławice NGC 6302 oraz NGC 7027. Obie zawierają ogromne ilości gazu.

Większość gwiazd istnieje przez setki milionów a nawet miliardy lat. Jednak pod koniec życia ich los – ze spokojnego – może zmienić się o 180 stopni. Często kończą bowiem w formie gorących strumieni gazu lub jako pokazy „kosmicznych fajerwerków”. Korzystając z teleskopu Hubble’a badacze znaleźli niespotykany dotąd poziom złożoności i gwałtownych zmian zachodzących w obrębie gwiazd w centrum każdej mgławicy.

Naukowcy podejrzewają, że w sercu każdej mgławicy znajdowały się dwie gwiazdy krążące wokół siebie. Dowody na istnienie takich duetów wiążą się z nietypowymi kształtami tych mgławic, które możecie zaobserwować na zamieszczonych materiałach. Wiodąca teoria zakłada, że jedna z gwiazd w takich układach podwójnych traci masę na rzecz drugiej. Krążą one na tyle blisko siebie, że ostatecznie wchodzą w interakcje, tworząc wokół chmury gazu.

Czytaj też: Naukowcy chcą skompletować 8 mld lat ewolucji wszechświata. Jak to zrobią?

Inna hipoteza zakłada, że mniejsza gwiazda w każdej z par może łączyć się z większą towarzyszką. Taki duet może prowadzić do gwałtownego powstawania dżetów, tworząc charakterystyczne odpływy powszechnie spotykane w mgławicach planetarnych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News