Niedawne opublikowane zdjęcie zachodu słońca zaskoczyło widzów w mediach społecznościowych. Niezwykły efekt optyczny sprawił, że zjawisko przypominało podzielony ekran, pokazujący dwa bardzo różne obrazy nieba obok siebie.
Po prawej stronie zdjęcia znajduje się horyzont nasycony odcieniami czerwieni i żółci. Ale po lewej stronie niebo jest ciemniejsze. Uma Gopalakrishnan zrobiła zdjęcie w Charlotte w Północnej Karolinie 13 lipca o 20:55. Choć wygląda to nienaturalnie, tak zwany split sunset nie powstał za pomocą filtrów ani Photoshopa. Było on prawdopodobnie spowodowany cieniem dużej chmury, która zapobiegała uderzaniu promieni słonecznych w chmury znajdujące się bliżej obserwatorów.
Czytaj też: Obraz satelitarny pokazuje całkowite zaćmienie słońca i huragan w jednym ujęciu
Zachody i wschody słońca wytwarzają spektakularne kolory, ponieważ, gdy Słońce znajduje się nisko nad horyzontem, światło przechodzi dłużej przez atmosferę Ziemi (w porównaniu z innymi porami dnia), zanim je zobaczymy. Z powodu tej długiej podróży rozproszone zostaje więcej niebieskiego światła w widmie elektromagnetycznym, więc światło docierające do naszych oczu wydaje się czerwonawe. A jeśli światło zachodzącego słońca musi podróżować przez cząsteczki w powietrzu, takie jak popiół wulkaniczny lub zanieczyszczenie, niebieskie światło rozprasza się jeszcze bardziej, a czerwone barwy stają się bardziej żywe.
Ale co spowodowało ten dziwny efekt „podzielonego ekranu”? Kiedy duża chmura znajdzie się między Słońcem a chmurami, które są bliżej Ziemi, duża chmura rzuca cień. To blokuje bezpośrednie działanie promieni słonecznych i uniemożliwia ich „uderzenie” w inne chmury, tworząc coś, co wygląda jak pionowa bariera dzieląca niebo.
[Źródło: livescience.com; grafika: Uma Gopalakrishnan]
Czytaj też: CERN poszukuje cząstek ciemnej energii pochodzących ze Słońca