Reklama
aplikuj.pl

Nietoperze przewidują przyszłość, choć w zaskakujący sposób

zwierzeta

Nietoperze obliczają, dokąd zmierza ich ofiara, tworząc w czasie lotu modele predykcyjne ruchu swojego celu. Zdaniem naukowców wykorzystują w tym celu echo.

Powstałe w ten sposób modele są tak niezawodne, że te latające ssaki mogą śledzić ofiarę nawet wtedy, gdy tymczasowo znika za blokującymi dźwięki przeszkodami, takimi jak drzewa. Ustalenia w tej sprawie, opublikowane na łamach PNAS dostarczają więcej informacji nt. zachowań opartych na słuchu, które pojawiają się u ludzi i innych zwierząt. Chodzi m.in. o osoby z wadami wzroku, które wykorzystują słuch do śledzenia obiektów w swoim otoczeniu.

Czytaj też: Naukowcy sklonowali wymierające zwierzę na podstawie DNA sprzed wielu lat
Czytaj też: Nieznany gatunek mozazaura przypominał żyjące dziś zwierzęta
Czytaj też: W Rosji masowo giną morskie zwierzęta. Co się z nimi dzieje?

Nietoperz używa opóźnienia czasowego pomiędzy każdym emitowanym dźwiękiem a wracającym echem, aby określić, jak daleko znajduje się ofiara. W tym celu przechyla głowę, aby wychwycić zmieniające się natężenie echa i ustalić, gdzie znajduje się ofiara. Badacze postanowili przetestować to w laboratorium. Stworzony przez nich eksperyment ściśle odzwierciedlał położenie nietoperzy polujących w naturze.

Nietoperze przewidują przyszłość dzięki tworzeniu modeli opartych na echolokacji

Czytaj też: Boisz się (pandemicznej) samotności? Pomogą Ci zwierzęta domowe
Czytaj też: Skąd się bierze magnetyczny „szósty zmysł” u zwierząt? Być może kluczowe są bakterie
Czytaj też: Pozornie wymarłe zwierzę powróciło do życia. I to w dwóch krajach

Zespół badawczy nagrywał sygnały echolokacyjne nietoperza i ruchy głowy w momencie, gdy zmieniało się tempo i sposób przemieszczania owadów. Naukowcy dodawali też przeszkody zakłócające echo. Zaobserwowane zachowania podważają wcześniej przyjęte założenie, że nietoperze nie przewidują przyszłego umiejscowienia owada. Podobne założenia, w mniejszym bądź większym stopniu, mogą dotyczyć innych zwierząt.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News