Reklama
aplikuj.pl

Świetnie zachowany nosorożec włochaty pochodzi sprzed 34 000 lat

archeologia

Zamarznięte truchło młodego nosorożca włochatego, który zamieszkiwał nasza planetę w okresie epoki lodowcowej, zostało wydobyte z wiecznej zmarzliny na Syberii.

Szczątki są w 80 procentach nienaruszone i zawierają nawet wskazówki dot. ostatniego posiłku martwego zwierzęcia. Znaleziska dokonały lokalny mieszkaniec, Aleksiej Sawwin.

Czytaj też: To nie ludzie doprowadzili do wyginięcia nosorożców włochatych
Czytaj też: Jakie temperatury panowały podczas ostatniej epoki lodowcowej?
Czytaj też: W przeszłości na terenie Jukonu żyły nosorożce

Eksperci uważają, że szczątki mają około 34 000 lat, choć do określenia ich dokładnego wieku konieczne będzie wykorzystanie datowania radiowęglowego. Co ciekawe, odkrycie zostało dokonane bardzo blisko miejsca, w którym w 2014 roku odkryto ówcześnie jedyne znane szczątki młodego nosorożca włochatego. Możecie je zobaczyć powyżej.

Nosorożec włochaty odkryty w wiecznej zmarzlinie miał w momencie śmierci 3-4 lata

Z wstępnych obserwacji wynika, iż w tym przypadku nosorożec poległ, gdy miał trzy lub cztery lata. Hipoteza dotycząca przyczyn śmierci sugeruje, że zwierzę utonęło w rzece. W szczątkach bardzo dobrze zachowały się narządy wewnętrzne, na podstawie których naukowcy zamierzają określić, czym żywił się ten gatunek.

Czytaj też: Ślady z epoki lodowcowej – co wiemy dzięki nim o podróży matki i dziecka?
Czytaj też: Nie uwierzycie, co wywołało małą epokę lodowcową
Czytaj też: Jest szansa na ratunek dla nosorożca północnego

Co ciekawe, rozmiar młodego osobnika, określonego mianem Sashy, pozwala sądzić, iż nosorożce włochate były znacznie większe niż ich współcześnie żyjące odpowiedniki. Dawniej owe zwierzęta były powszechnie spotykane na terenie Europy, nie tylko wschodniej i środkowej, ale nawet na obszarze Wielkiej Brytanii.