WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowa mapa sugeruje, że komórki macierzyste serca nie istnieją

Chociaż najczęściej kojarzymy je z zarodkami, komórki macierzyste są z nami przez całe nasze życie, odpowiedzialne za łatanie uszkodzonej tkanki w całym ciele. Ale niektóre rodzaje tkanek, takie jak serce, słabo radzą sobie z tym procesem. Europejscy naukowcy twierdzą, że stworzyli mapę komórek mysiego serca przed i po ataku serca. Nie znaleźli żadnych dowodów na obecność komórek macierzystych.

Podczas ataku serca część mięśni może umrzeć na skutek odcięcia dopływu krwi. Zamiast leczyć się jak inne tkanki, serce po prostu się psuje, trwale zmniejszając swoją efektywność. W innych częściach ciała uszkodzenie może zostać szybko naprawione przez komórki macierzyste, które biorą udział w odbudowie tkanki. Ale z jakiegoś powodu mięsień sercowy po prostu się nie regeneruje. Skłoniło to naukowców do zbadania, czy komórki macierzyste serca istnieją. Badacze chcieli się przekonać, dlaczego nie są tak skuteczne w swojej pracy i czy jest możliwe zwiększenie ich efektywności w celu lepszego leczenia pacjentów po zawałach.

Zespół naukowców stworzył mapę komórek mysiego serca. Śledzili oni, jak wszystkie komórki serca dzielą się przed atakiem serca i po nim. Chociaż wiele rodzajów komórek nadal się dzieliło, niestety żadna z nich nie stworzyła nowych mięśni. Zespół stwierdził, że komórki macierzyste serca nie istnieją – a komórki, które w przeszłości w badaniach mogły pomylić z komórkami macierzystymi serca, zamiast tego wytwarzały naczynia krwionośne lub komórki odpornościowe, a nie mięsień sercowy.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Hubrecht Institute]

Czytaj też: Zespół złamanego serca naprawdę istnieje i jest bardzo niebezpieczny