Reklama
aplikuj.pl

Nowa mapa symuluje 220 milionów lat powstawania gwiazd

Nasza galaktyka jest wypełniona setkami miliardów gwiazd, ale określenie ich wzajemnego położenia jest sporym przedsięwzięciem kartograficznym.

Badacze wykorzystali starą niezawodną metodę do budowy mapy 3D Drogi Mlecznej. Zespół z Uniwersytetu Warszawskiego wykorzystał gwiazdy zwane cefeidami do stworzenia mapy naszej galaktyki. Porównując je z innymi danymi astronomowie mogą ustalić, w jaki sposób wszystkie gwiazdy Drogi Mlecznej są umiejscowione wobec siebie.

Czytaj też: Naukowcy opracowali sposób na znalezienie milionów czarnych dziur z Drogi Mlecznej

Cefeidy to gwiazdy, których rozmiar i jasność są nieregularne. Powiększają one swoją średnicę w miarę rozjaśniania, a następnie kurczą się i ściemniają. Chociaż istnieje kilka rodzajów cefeid, większość „klasycznych” jest młoda i większa od Słońca. Ich zmiany jasności pomagają astronomom ustalić ich miejsce w galaktyce.

Cefeidy, ze względu na ich zmiany w jasności i rozmiarach, można grupować razem i wykorzystywać jako drogowskazy w całej galaktyce. Dorota Skowron i jej współpracownicy zebrali około 2400 takich gwiazd. Ich zachowanie zostało zmierzone na podstawie zmian jasności, aby zrozumieć, gdzie się znajdowały.  Po określeniu ich pozycji zespół mógł zobaczyć kształt dysku galaktycznego i zrozumieć, jak bardzo był on wypaczony przez różne czynniki.

Spoglądając na szacowany wiek gwiazd, astronomowie byli również w stanie spojrzeć na tempo powstawania tych cefeid. Dzięki temu byli w stanie wygenerować symulacje formowania się gwiazd, cofając się o 220 milionów lat, chociaż niektóre z nich miały nawet 400 milionów lat. Dla porównania Słońce ma około 4,5 miliarda lat, ale cefeidy są bardziej masywne i jaśniejsze niż centralna gwiazda Układu Słonecznego, przez co często wypalają się, zanim osiągną sędziwy wiek.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: OGLE]

Czytaj też: Astronomowie zrozumieli jak doszło do zderzenia galaktyk tworzących Drogę Mleczną