Reklama
aplikuj.pl

Nowa metoda pozwala uzdatniać wodę przy pomocy światła słonecznego

Sprawienie, że woda pitna jest bezpieczna do spożycia, jest bardziej skomplikowana, niż można sobie wyobrazić. Niszczenie bakterii w jakimkolwiek źródle wody może być wyzwaniem, a metody stosowane do oczyszczania wody przed jej udostępnieniem społeczeństwu są często kosztowne i mało korzystne dla środowiska. 

Naukowcy z Chin opracowali nowatorską metodę usuwania bakterii z wody pitnej, która wykorzystuje specjalny materiał i odrobinę światła słonecznego. Badacze wykorzystują arkusze materiału zwanego grafitowym azotkiem węgla, który, pod wpływem światła ultrafioletowego, tworzy cząsteczki zwane ROS. Są one skuteczne w zabijaniu bakterii, a naukowcy wykazali, że w ciągu godziny materiał jest w stanie oczyścić niemal 10 litrów wody.

Czytaj też: BAMBi to automatyczna stacja, która sama uzdatnia wodę do mycia rąk

Zespół przetestował tę metodę, oczyszczając wodę zakażoną patogenami. Podczas 30-minutowej próby wyeliminowano ponad 99,9999% bakterii, w tym E. coli. Nowa technika jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska niż inne popularne metody uzdatniania wody, jednocześnie produkując mniejsze ilości odpadów, w tym metali ciężkich. Dan Wang stwierdził, że przyszłe zastosowanie tej technologii uzdatniania może znacznie zmniejszyć niedobór czystej wody oraz braki w dostarczaniu energii elektrycznej. Mężczyzna i jego współpracownicy są przekonani, że ich system może być stosowany w połączeniu z innymi procesami oczyszczania wody, które wykonują inne zadania, takie jak filtrowanie metali i obniżanie pH.

[Źródło: bgr.com]

Czytaj też: Największa na świecie laguna do serfowania powstanie w Południowej Korei