Reklama
aplikuj.pl

Nowa rosyjska zbroja dla żołnierzy w ogniu krytyki

Nowa rosyjska zbroja dla żołnierzy, Nowa rosyjska zbroja

Wiele oczu skierowało się w stronę części systemu Sotnik, jakim jest ujawniona właśnie nowa rosyjska zbroja. Czy jest taka świetna, jak zapowiada Rosja?

Nowa rosyjska zbroja Superthread

Jako część nowego systemu wyposażenia „Sotnik”, Siły Lądowe Rosji będą zapewniać w 2025 roku swoim żołnierzom pancerz osobisty firmy Rostec. Ten ponoć jest tak świetny, że będzie w stanie zatrzymać pocisk z karabinu maszynowego kalibru .50.

Czytaj też: Obejrzyj nagranie, jak rosyjski bombowiec przelatuje przy niszczycielu USA
Czytaj też: Widmo wojny? Chiny symulowały atak na lotniskowiec USA
Czytaj też: Gruntowne odświeżenie myśliwców F-22 Raptor USA

Jak czytamy na JamesTown, Rosja ma z systemem Sotnik wielkie oczekiwania:

System wyposażenia osobistego żołnierza trzeciej generacji będzie zawierał szereg innowacji, a w tym buty przeciwminowe, kombinezon termiczny, który„ ukrywa” żołnierzy przed wykryciem oraz element antyradarowy. Sotnik zintegruje również użytkownika systemu ze zautomatyzowanym dowodzeniem i kontrolą oraz „mikro-dronami”, umożliwiając przesyłanie zebranych obrazów w czasie rzeczywistym do osłony hełmu lub okularów ochronnych.

Jednak najbardziej szalonym twierdzeniem dotyczącym nowego systemu jest to, że jego nowa rosyjska zbroja „Superthread” będzie w stanie zatrzymać pocisk kalibru .50 (karabin operujący na nich widzicie poniżej), używając tylko lekkiego włókna polietylenowego, czyli plastiku, który posiada jedną dużą wadę. Topi się.

Gdy rozgrzany pocisk uderza w zbroję, topi plastik, co sprawia, że stopiony plastik przylega do pocisku i spowalnia go aż do całkowitego zatrzymania. Rosyjskie media państwowe twierdzą, że zbroja Superthread jest lżejsza niż izraelskie i amerykańskie kamizelki kuloodporne, oferując jednocześnie lepszą ochronę.

Czytaj też: Problem czołgu M1A2 Abrams. Ten bydlak staje się coraz cięższy
Czytaj też: Wycieczka po okręcie podwodnym. Obejrzyjcie nagranie
Czytaj też: Bezzałogowe statki pełne dronów kamikaze amerykańskich Marines

Dokładne porównania wykazały jednak, że w najlepszym przypadku, czyli kiedy rosyjscy inżynierowie jakoś stworzyliby wręcz niewiarygodną kamizelkę tego typu, to kiedy ta przyjmie na siebie wystrzał z kalibru 0.50 o mocy około 5000 kg nie tylko da o tym znać użytkownikowi, ale też wykrzywi się na tyle, że będzie bezużyteczna.