Na polu bitwy żołnierze praktycznie nieustannie korzystają ze słuchawek dousznych, które aktywnie chronią ich aparat słuchowy przed rozrywającymi bębenki dźwiękami. Z tym idzie jednak mały problem, bo żołnierz może mylnie ocenić miejsce, z którego wystrzelono pocisk, ale temu ma na szczęście zaradzić nowa technologia oparta na smartfonach. 

Czytaj też: Tym razem robot Atlas stawił czoła trudnemu terenowi

Obecnie przynajmniej w wojsku USA funkcjonuje TCAPS (Tactical Communication i Protective Systems TCAPS), który sprowadza się do konwencjonalnych słuchawek, które zazwyczaj mająmałe mikrofony zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz każdego kanału słuchowego użytkownika. Te mikrofony umożliwiają głosom innych żołnierzy docieranie do uszu użytkownika, ale już automatycznie włączają filtr elektroniczny, gdy wykryją głośne dźwięki, takie jak wystrzelenie z broni, czy pobliski wybuch. Niestety sprawiają przy tym, że określenie kierunku, z którego pochodzi ostrzał wroga, staje się trudniejsze.

W tym miejscu wkracza nowy eksperymentalny system opracowany w Francusko-Niemieckim Instytucie Badawczym Saint-Louis. Opiera się na fakcie, że nowoczesna broń bojowa wytwarza dwie fale, gdy wystrzeliwuje. Najpierw pojawia się początkowa naddźwiękowa fala uderzeniowa, która rozchodzi się w kształcie stożka przed pociskiem, a zaraz za nim fala wylotowa, która promieniuje sferycznie we wszystkich kierunkach z samej broni.

Wykorzystując mikrofony wewnątrz kanałów słuchowych, nowy system jest w stanie zmierzyć różnicę czasu między momentem, w którym dwie fale docierają do każdego z uszu żołnierza. To, że dane są przesyłane przez Bluetooth do aplikacji na ich smartfonie – wykorzystuje algorytm do określenia kierunku nadejścia fal, a tym samym kierunek, w którym znajduje się strzelec, który jest następnie wyświetlany na ekranie. Testy w praktyce mają odbyć się jeszcze w tym roku, a w 2021 roku technologia może zostać wprowadzona do użytku przez żołnierzy.

Czytaj też: Nawet nauka tłumaczy to, jak głupia była śmierć smoka w Grze o Tron

Źródło: New Atlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej