WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Nowe badanie światła niebieskiego sugeruje, że szkodzimy sobie trybami nocnymi

Nowe badanie światła niebieskiego sugeruje, że szkodzimy sobie trybami nocnymi

Od lat jesteśmy atakowani wpływem ekspozycji światła niebieskiego z ekranów na nasz sen, ale najnowsze badania sugerują, że przymus „ograniczania urządzeń elektronicznych” przed snem może nie być aż tak prawdziwy.

Od kilku lat ogólny konsensus naukowy sugeruje, że widmo niebieskiego światła wychodzące z naszych nowoczesnych urządzeń może znacznie zakłócić nasze rytmy dobowe. Dlatego też, aby to zrównoważyć, wiele urządzeń ma teraz tryby nocne, oferujące żółte lub sepijne filtry ekranowe, zaprojektowane do wycinania najbardziej problematycznych, czyli niebieskich widm światła.

Teraz jednak nowe badania z University of Manchester poddają to w wątpliwość, twierdząc, że postrzegany kolor może również wpływać na zegary dobowe. Nowe testy na zwierzętach ujawniły, że nawet wystawienie na działanie żółtego światła w nocy może dezorientować nasze wewnętrzne zegary.

Obok pręcików i stożków w naszych oczach mamy niewielką ilość wewnętrznych komórek światłoczułych. Komórki te zostały zaprojektowane tak, aby nie pomagały nam widzieć, ale wyczuwały światło jako część naszego dobowego systemu. Kiedy te specyficzne komórki siatkówki wyczuwają światło, wytwarzają cząsteczkę zwaną melanopsyną, która bezpośrednio sugeruje niektórym częściom naszego mózgu, że nie mogą zasnąć. Oprócz tłumienia melatoniny, melanopsyna pomaga regulować i ustalać rytm dobowy naszego organizmu.

światło niebieskie, biologiczny zegar, wpływ niebieskiego światła, postrzegane barwy a sen

Popularna hipoteza niebieskiego światła powstała w wyniku badań, w których stwierdzono, że melanopsyna jest najbardziej wrażliwa na światło o długości fali około 480 nanometrów. Jest to niebieskie spektrum światła i zazwyczaj jest to najbardziej widoczne spektrum wyświetlane przez ekrany LED.

Aby zbadać szczególny wpływ koloru na procesy okołodobowe, naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów na myszach ze zmienioną wrażliwością spektralną stożka. Dzięki zastosowaniu oświetlenia wielokolorowego w badaniu odkryto, że światło żółte ma większy wpływ na zachowania okołodobowe zwierząt niż światło niebieskie.

Naukowcy wysuwają hipotezę, że ta wrodzona okołodobowa relacja z kolorem może być związana ze zmianami organicznymi w składzie światła w ciągu zmierzchu w dowolnym okresie 24-godzinnym. Jak stwierdzili:

Przeczymy powszechnemu poglądu, że niebieskie światło ma najsilniejszy wpływ na biologiczny zegar. W rzeczywistości niebieskie kolory skojarzone ze zmierzchem mają słabszy efekt niż białe lub żółte światło o równoważnej jasności.

Badanie wydaje się domyślnie krytyczne dla tych „trybów nocnych” w przypadku urządzeń cyfrowych, które wieczorem dodają ciepłe odcienie do ekranów. Należy jednak zauważyć, że to nowe badanie przeprowadzono tylko na myszach i chociaż naukowcy są przekonani, że istnieją dowody sugerujące, że wykryty efekt może rozciągać się na ludzi, nie ma dowodów na to, że postrzegany kolor światła ma znaczący wpływ na człowieka systemy dobowe.

ŹRÓDŁO: New Atlas