WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Nowe kryształy mogą zrewolucjonizować laserową broń

Według profesora Mao Jianggao, kierownika zespołu w Fujian Institute of Research w kwestii struktury materii, od dziś można już przekształcać wiązki niskoenergetyczne w wysokoenergetyczne emisje z „niezrównaną wydajnością”. Wszystko za sprawą nowych kryształów z germanianu bizmutu cezu (CBGO) od chińskich naukowców, które mogą zrewolucjonizować laserową broń.

Czytaj też: Ze światła słonecznego można wydobywać czyste paliwo

Sam kryształ, to istny pryzmat, jeśli idzie o skupianie mocy w jednym miejscu. Ten nowy był podobno o całe 13 razy bardziej wydajny w przekształcaniu laserów podczerwieni w wysokoenergetyczne zielone wiązki, co ma być podobno rekordem. Jednak rekordem obarczonym sporą wadą, bo tak się składa, że kryształy CBGO mają wadę polegającą na ogromnej ilości energii elektrycznej wymaganej do prawidłowego działania.

Problem, który Mao i inni starają się rozwiązać, od lat 60. XX wieku ogłuszył naukowców. Broń laserowa nie jest powszechnie używana przez wojsko, ponieważ jest niepraktyczna – nie dlatego, że jest niewykonalna. Energia potrzebna do uruchomienia broni laserowej może często prowadzić do problemów z temperaturą, co może powodować obniżenie mocy wiązki.

Same CBGO to kryształy nieliniowe, które są idealne dla techniki zwanej podwojeniem częstotliwości, w której lasery wysokoenergetyczne wymuszają razem parę fotonów o niskiej energii. Uzyskanie wyższej częstotliwości oznacza, że ​​laser może przenosić więcej energii, zwiększając jej efektywność.

Czytaj też: Ewolucja nie przebiega w linii prostej – dlaczego jest rozrysowana w ten sposób?

Źródło: Popular Mechanics