Reklama
aplikuj.pl

Nowe zdjęcia Jowisza pokazują burze i chmury

Misja Juno w NASA wystartowała w 2011 r. Sonda dotarła do Jowisza pięć lat później, w 2016 r. Od tego czasu statki napędzane energią słoneczną krążyły wokół Jowisza i zbierały dane o tym, co dzieje się pod gęstą warstwą chmur pokrywających tego gazowego giganta. Teraz NASA udostępniła aktualizację dotyczącą postępów misji i podzieliła się nowymi obrazami planety uchwyconymi z orbity.

Juno znajduje się na wysoce eliptycznej orbicie wokół Jowisza. Zaletą tego jest fakt, że sonda regularnie przelatuje obok planety. Ta misja kosmiczna będzie pierwszą w historii, która znajdzie się w odległości ok. 4000 kilometrów od wierzchołków chmur Jowisza. Co 53 dni Juno wykonuje przejście i śledzi aktywność od bieguna północnego aż po południowy.

Powyższe zdjęcie pokazuje strukturę chmur w tzw. Południowym Pasie Równikowym i zostało wykonane 15 lipca 2018 roku, kiedy statek kosmiczny przeleciał nad planetą po raz czternasty. Inny obraz pokazuje długą brązową plamę znaną jako „brown barge”, która jest częścią Północnego Pasa Równikowego. Zdjęcie zostało wykonane w dniu 6 września 2018 r. i wzmocnione kolorystycznie, aby ułatwić jego oglądanie. Owa „brown barge” jest formacją meteorologiczną, która tworzy się tymczasowo. Trudno je dostrzec, ponieważ ich kolor wtapia się w atmosferę planety.

Z kolei główne zdjęcie pokazuje dużą liczbę nagłych burz i powstało 29 października 2018 roku podczas 16. przelotu sondy.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Juno zbliża się do połowy swojej misji