Reklama
aplikuj.pl

Nowoczesne pojemniki do segregacji odpadów w Ciechanowie

W Ciechanowie na jednym z osiedli wprowadzono bezdotykowe, zautomatyzowane pojemniki na odpady czyli System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). To prawdopodobnie najnowocześniejsze rozwiązanie w Polsce.

W Ciechanowie na jednym z osiedli na stałe wdrożono innowacyjny System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). Te inteligentne, nowoczesne i bezdotykowe pojemniki pozwalają na kontrolowanie selektywnej zbiórki. Umożliwiają również skuteczną weryfikację segregacji odpadów w wielorodzinnej zabudowie. Według danych podanych przez miasto najpierw odbył się roczny pilotaż, który już przyniósł bardzo pozytywne skutki. Z 10 do 90 proc. wzrosła ilość gospodarstw domowych, które segregują odpady.

Czytaj też: Szykujcie się na zmiany w przepisach dotyczących segregacji śmieci

Według danych już po pierwszym półroczu z systemu korzystało już 98 % mieszkańców osiedla. Anonimowa ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców wykazała także, że zainstalowany w celach zabezpieczenia pojemników monitoring wpłynął także na poczucie bezpieczeństwa w obrębie ich osiedla.

Twórca rozwiązania twórca rozwiązania Robert Szczepankowski, Prezes Zarządu T-Master Sp. z o.o. powiedział:

System T-Master to efekt wieloletniej pracy kilkudziesięciu polskich inżynierów i programistów pochodzących z Ciechanowa i okolic. Co więcej, produkcja i kompletacja pojemników również odbywa się lokalnie, właśnie tu w Ciechanowie. Projekt T-Master to wspaniały przykład na efektywność współpracy samorządu z biznesem. Miasto czerpiąc z dostępnych nowoczesnych technologii realnie podnosi komfort życia swoich mieszkańców 

Na stronie Urzędu Miasta Ciechanów możemy również przeczytać:

To nie tylko inteligentne, bezdotykowe pojemniki na segregację odpadów, ale cały system, umożliwiający wieloaspektowe rozwiązanie problemu zbiórki odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Możliwe jest na przykład kontrolowanie w czasie rzeczywistym poziomu ich zapełnienia, co jest istotne z punktu widzenia opróżniającego je w Ciechanowie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Z punktu widzenia logistyki i kosztów odbioru odpadów to szereg udogodnień i informacji, których do tej pory w gospodarce odpadami nie było. Przekłada się to na realne oszczędności związane z harmonogramem odbioru odpadów. Miasto otrzymuje informacje o tym, ile i jakie odpady wytwarzają mieszkańcy. Może precyzyjnie podejmować działania w celu zwiększenia poziomów recyklingu. Osoby odpowiedzialne za gospodarkę odpadami znają dokładną masę odpadów, a zatem mają możliwość planowania realnych kosztów, jakie miasto poniesie w obszarze gospodarki odpadami, np. według systemu SISO średnia ilość wytwarzanych odpadów przypadająca na mieszkańca wynosi ok. 210 kg rocznie – to ponad 100 kg mniej niż wynika z danych GUS.

Ciechanów od lat prężnie działa w temacie segregacji odpadów, co przekłada się na bardzo niskie opłaty śmieciowe, a właściwie jedne z najniższych w Polsce, bo wynoszą one 13 zł od każdego mieszkańca segregującego śmieci. Miasto planuje sukcesywnie wprowadzać SISO na kolejnych osiedlach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News