Reklama
aplikuj.pl

Nowy materiał lepiej wypełni ubytki w zębach

ubytki w zębach, dentysta, leczenie zębów, plomby, nowe plomby, plomby zęby

Zapewne spora część z nas ma różnego rodzaju plomby w zębach. Mamy nadzieję, że nigdy one nie wypadną, ale jest to nieprawdą. Po pewnym czasie zawsze czeka nas ponowna wizyta u dentysty w celu poprawy wypełniania ubytku.

Naukowcy z Oregon Health and Science University (OHSU) School of Dentistry stworzyli materiał, który pozwala na utrzymanie plomby w zębie znacznie dłużej niż ma to miejsce aktualnie. Jest to materiał kompozytowy, dwa razy bardziej odporny na pękanie niż zwykłe wypełniania.

Materiał złożony jest między innymi z thiourethane (tiomocznik), który jest związkiem powszechnie stosowanym w powłokach ochronnych do samochodów.

Czytaj też: Wysokowydajne tranzystory przyszłością dla medycznych czujników i implantów

ubytki w zębach, dentysta, leczenie zębów, plomby, nowe plomby, plomby zęby

Klej zawiera polimery zwane (met)akryloamidami. Są one znacznie bardziej odporne na uszkodzenia powodowane przez wodę, bakterię czy enzymy w jamie ustnej. Przy testach w symulowanym środowisku jamy ustnej stwierdzono, że jest on o 30% silniejszy niż aktualnie używane kleje.

Naukowcy mówią, że dzisiejsze uzupełnienia protetyczne wytrwają od 7 do 10 lat. Ich materiał pozwala na znacznie dłuższy czas przetrwania w jamie ustnej co pozytywnie wpływa na nasz portfel. Także nie trzeba często przychodzić do dentysty, czego nie lubi wiele osób. Nie wiadomo jednak kiedy materiał zostanie skomercjalizowany i trafi do gabinetów dentystycznych.

Czytaj też: Tajemniczy wirus zamienia ameby w „kamień”

Źródło: Newatlas