WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Nowy Seltos od Kii sprawdzi się zarówno w mieście, jak i terenie

Kia niespodziewanie dorzuciła do swojej oferty małego SUVa klasy podstawowej, jakim jest Seltos, mogący podbić całkiem wiele tras.

Niewielki, ale wytrzymały Seltos został zaprojektowany z myślą o komfortowej jeździe na każdym terenie – od asfaltu, przez brukowane uliczki i kończąc na żwirze. Akcentuje to również sam producent, ponieważ podczas pokazu zabrał ze sobą dwa warianty koncepcyjne Seltosa – jedną do miasta, a drugą na pustynne wydmy ( X-Line Trail Attack i X-Line Urban Attack ).

Kia wprowadzi na zatłoczony rynek SUVowo-crossoverowy nieco nowatorskości, ponieważ postawiła na większy rozstaw osi i bardziej wyprostowane nadwozie, co zwykle nie idzie w parze z małymi crossoverami.

Terenowe aspiracje Seltosa na wyszukanym przodzie akcentuje zwłaszcza zderzak zoptymalizowany pod kątem poślizgu i oczywiście pokaźny prześwit – 18,3 cm. Dostojności temu crossoverowi nadają z kolei długie, cienkie reflektory LED dookoła maskownicy chłodnicy.

W kwestii napędu standard obejmuje przenoszenie mocy na przednią oś, ale nic nie szkodzi na drodze, aby dopłacić do napędu na wszystkie koła. Wtedy Seltos otrzymuje możliwość blokowania mechanizmu różnicowego i wektorowania momentu obrotowego. Dostępne funkcje pomagające kierowcy obejmują bez względu na wersje dodatki pokroju unikania kolizji w martwym polu, asystenta utrzymania pasa ruchu oraz inteligentny tempomatu z funkcją zatrzymywania i ruszania.

Jeśli mowa o silnikach, to w grę wchodzi czterocylindrowa jednostka o pojemności 2 litrów i mocy 146 KM albo 1,6-litrów, ale z turbodoładowaniem, które wyciska z niej 175 KM.

Wewnątrz Kia skoncentrowała się na oferowaniu dużej przestrzeni pasażerskiej i ładunkowej. Tylny rząd ma funkcję pochylania dla dodatkowego komfortu, a tylna przestrzeń ładunkowa ma opuszczaną deskę bagażową, aby dostosować przestrzeń ładunkową. Dostępne wyposażenie obejmuje system informacyjno-rozrywkowy o przekątnej 10,3 cala z nawigacją, radio satelitarne i telematykę UVO, 8-głośnikowy system dźwiękowy Bose oraz bezprzewodowe ładowanie smartfona.

Seltos od Kii, Kia Seltos, Seltos 2020, Kia Seltos 2020

Kia wprowadzi modele Seltos do sprzedaży w pierwszym kwartale 2020 roku w pięciu wersjach wyposażenia: LX, EX, S 2.0L, S 1.6T i SX. Wtedy to też wyjawi ich ceny.

ŹRÓDŁO: New Atlas