Podczas gdy łazik Curiosity poszukuje mikrobów na powierzchni Marsa, inicjatywa Breakthrough Listen skupia się na bardziej zaawansowanych cywilizacjach. Do jej szeregów dołączył szereg teleskopów, która przeskanują niebo w poszukiwaniu błysków światła laserowego, emitowanych przez ewentualne życie pozaziemskie.
Inicjatywa Breakthrough Listen to największy program naukowy opracowany w celu znalezienia dowodów istnienia istot pozaziemskich. Celem jest zbadanie milionów najbliższych gwiazd pod kątem jakichkolwiek oznak transmisji radiowej i laserowej. Chodzi o sygnały, które kosmici mogą wykorzystywać do komunikowania się ze sobą bądź poinformowania Wszechświata o ich istnieniu. Zespół badawczy twierdzi, że technologia jest tak potężna, że może wykryć laser o mocy zwykłej żarówki z odległości 40 bilionów kilometrów.
Czytaj też: Teleskop zarejestrował niesamowite pozostałości umierającej gwiazdy
System VERITAS składa się z czterech teleskopów o długości 12 m i został zaprojektowany do wykrywania promieni gamma przez rozbłyski niebieskiego światła, które powstają, gdy uderzą w górną atmosferę Ziemi. VERITAS został już wykorzystany w podobnym celu. W przeszłości bowiem użyto go do zbadania tzw. Gwiazdy Tabby, która w tajemniczy sposób ściemniała się w nieregularnych odstępach czasu. Z biegiem czasu okazało się, że najbardziej prawdopodobnym sprawcą tej zagadki jest chmura komet.
Co ciekawe, nowy teleskop może odebrać wystarczająco silny impuls o długości nanosekundy z odległości gwiazdy Tabby, która znajduje się 1,470 lat świetlnych od Ziemi. Poza tym należy zwrócić uwagę na fakt, że większość innych gwiazd, które zostaną poddane badaniom, znajduje się znacznie bliżej.
[Źródło: newatlas.com; grafika: MIT]
Czytaj też: Teleskop Hubble’a dostrzegł „niemożliwą” strukturę wokół czarnej dziury