WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowy test krwi świetnie wykrywa raka piersi

Naukowcy opracowali właśnie nowe badanie krwi, które wyjątkowo dobrze wykrywa raka piersi. Oprócz diagnozowania ma ono pozwolić na śledzenie skuteczności terapii i zapobiegać niepotrzebnym zabiegom chirurgicznym.

Jednym z najlepszych sposób na diagnozowanie raka jest wykrywanie jego fragmentów DNA w krwiobiegu. Nazywają się one ctDNA i są największym wyzwaniem stojącym przed testami krwi. Często są one na bardzo niskich poziomach, co uniemożliwia ich wykrywanie.

Czytaj też: Czarnobylski sarkofag zostanie zdemontowany

Nowa metoda nazywa się TARDIS (TARgeted DIgital Sequencing) i jest prawie 100 razy bardziej czuła niż obecne rozwiązania. Jedną z innowacji jest pobranie próbek guza i spersonalizowanie testu w celu wykrycia określonych mutacji związanych z nowotworem.

Na tym etapie TARDIS nie jest narzędziem diagnostycznym bowiem wymaga on biopsji guza. Umożliwia on jednak świetne śledzenie postępu terapii, co pozwala na zwiększenie jej skuteczności czy dopasowanie do danej osoby. W testach na 33 kobietach stwierdzono, że TARDIS w 100% wykrywa ślady ctDNA. Teraz naukowcy chcą go przekształcić w pełnoprawne narzędzie diagnostyczne.

Czytaj też: Japonia – ludzka trzustka w ciele gryzoni

Źródło: Newatlas