WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Drukowane ogniwa słoneczne sprawiające, by obraz generował prąd

Ogniwa słoneczne coraz częściej tworzy się z nowych, tańszych materiałów o szeregu pozytywnych właściwości, różniących się metodami wytwarzania. stworzono nawet takie, które da się drukować – są one zbudowane z organicznych ogniw i specjalnych barwników.

W tym wypadku jest inaczej. Naukowcy z Aalto University z powodzeniem stworzyli ogniwa słoneczne, które mogą zostać wydrukowane przy użyciu odpowiedniej drukarki atramentowej jako obrazy, czy litery – tak jak w przypadku konwencjonalnego tuszu. Materiał taki mógłby zostać wykorzystany do stworzenia elektrycznych urządzeń o niskim poborze energii – na przykład podświetlanych znaków, czy ekranów.

solar_cell_photo_2-webjpg

Typowy tusz o ciemnym zabarwieniu absorbuje docierające do niego światło, a następnie wydziela ciepło. Tusz fotowoltaiczny zamienia część energii na energię elektryczną. Poprzednie badania pozwoliły ustalić, że – zgodnie z oczekiwaniami – im ciemniejszy tusz, tym więcej energii jest konwertowanej.

W połączeniu z drukiem atramentowym, fotowoltaiczny barwnik może zostać rozmieszczony w dowolny sposób. Oznacza to, że wydrukować można w zasadzie dowolny plik graficzny w skali szarości, o różnych poziomach przezroczystości i nasycenia. Pozwala to zmaksymalizować absorpcję i produkcję energii.

Podczas testów, drukowane ogniwa słoneczne okazały się być równie efektywne i trwałe co konwencjonalne ogniwa słoneczne. Poradziły sobie z 1000 godzinną, ciągłą pracą w warunkach silnego naświetlenia i nagrzania, bez trwałych strat potencjału produkcyjnego.

Największym wyzwaniem było ustalenie najlepszego rozpuszczalnika pigmentów oraz odpowiednich parametrów głowicy drukującej – tak, by druk był precyzyjny, a jego jakość wysoka. Barwnik i elektrolit powstały w szwajcarskiej Politechnice Federalnej w Lozannie. Praca została opublikowana w czasopiśmie Energy & Environmental Science.

[źródło i grafika: futurism.com]