Nowe badanie sugeruje, że w przypadku co najmniej jednego pomiaru, mózgi kobiet są biologicznie młodsze od mężczyzn w tym samym wieku. 

Naukowcy przeanalizowali skany mózgu ponad 200 dorosłych osób, zwracając szczególną uwagę na metabolizm mózgu, o którym wiadomo, że zmienia się wraz z wiekiem. Badacze odkryli, że na podstawie tych wartości mózgi kobiet wydawały się przeciętnie o trzy lata młodsze niż mózgi mężczyzn w tym samym wieku.

Oczywiście te rewelacje wciąż wymagają potwierdzenia. Ale jeśli to prawda, naukowcy twierdzą, że posiadanie metabolicznie „młodszego” mózgu może zapewnić kobietom „pewien stopień odporności na zmiany związane ze starzeniem się”. To z kolei może pomóc wyjaśnić, dlaczego kobiety doświadczają mniejszego spadku zdolności myślenia w miarę postępowania procesu starzenia.

Głównym źródłem paliwa dla mózgu jest cukier lub glukoza, ale to, jak nasz organ używa tych substancji zmienia się wraz z wiekiem. Kiedy ludzie są młodsi, pożytkują więcej glukozy na proces metaboliczny zwany „glikolizą tlenową”, która ma pomóc w rozwoju mózgu i dojrzewaniu, w tym w rozwoju komórek mózgowych. Jednak wraz z wiekiem zużycie „paliw” spada i osiąga bardzo niski poziom od ok. 60 roku życia. Ale niewiele wiadomo na temat różnic w metabolizmie mózgu między kobietami i mężczyznami. W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali skany mózgów 121 kobiet i 84 mężczyzn w wieku od 20 do 82 lat.

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji badacze odkryli, że gdy algorytm był szkolony na męskich mózgach, to w przypadku  kobiet wskazywał wiek metaboliczny średnio o 3,8 lat niższy. Z kolei w odwrotnej sytuacji (szkolenie na żeńskich mózgach) męskie wypadały średnio o 2,4 lat starzej. Co ciekawe, przepaść między wiekiem mężczyzn i kobiet była wykrywalna nawet u młodych dorosłych po dwudziestce.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Naukowcy przyspieszyli proces uczenia poprzez stymulację mózgu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!