Reklama
aplikuj.pl

Ocean Cleanup zgarnia plastik z rzek swoim Interceptorem

Ocean Cleanup zgarnia plastik z rzek swoim Interceptorem
Ocean Cleanup zgarnia plastik z rzek swoim Interceptorem

Unoszący się plastik wszelkiej maści w rzekach nie tylko szkodzi ekosystemowi, ale też zwyczajnie źle wygląda. Dlatego też fundacja Ocean Cleanup postanowiła stworzyć system Interceptor, który został zaprojektowany do działania w rzekach i zbierania odpadów, zanim te trafią do oceanu. Obecnie systemy działają już na rzece Dżakarcie i w Kuala Lumpur

Już teraz w ocenach znajduje się ogromna ilość odpadów z tworzyw sztucznych, a codziennie coraz więcej trafia się do nich za pośrednictwem światowych systemów rzecznych. Aby lepiej zrozumieć omawiany problem, w ramach projektu Ocean Cleanup Project w 2015 roku przeprowadzono analizę, w której przeanalizowano ponad 40000 rzek oceanicznych. Wtedy też fundacja ruszyła z konstrukcją systemu Interceptor z myślą o rzekach.

Ten swoisty przechwytywacz jest poniekąd katamaranem, który wykorzystuje długą pływającą barierę, aby zbierać śmieci do swojego otworu. Bariera ta obejmuje tylko część rzeki, aby nie uniemożliwiać ruchu innych statków, ale jest zakotwiczona w korycie rzeki w pozycji, która wykorzystuje naturalny przepływ wody do wpychania śmieci na przenośnik wewnątrz Interceptora.

Taśma odfiltrowuje śmieci, segreguje je i pozwala wodzie dalej płynąć. Czujniki wbudowane w te śmietniki monitorują swoje ładunki i wysyłają ostrzeżenie do lokalnych operatorów, kiedy nadejdzie czas ich opróżnienia. Odpady są wtedy przekazywane do tradycyjnych zakładów gospodarki odpadami. Dzięki wbudowanym bateriom litowym system jest całkowicie zasilany energią słoneczną, co pozwala na pracę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i radzenia sobie dziennie ze średnio 50 tonami śmierci każdego dnia.

Ocean Cleanup zbudował już pierwsze cztery przechwytywacze, jeden zainstalowany w Dżakarcie, a drugi w Kuala Lumpur. Po zidentyfikowaniu 1000 najbardziej zanieczyszczających rzek na świecie, wyznaczył sobie za cel wdrożenie rozwiązań do wszystkich z nich do 2025 r. Kluczem do tego będzie współpraca z lokalnymi władzami i prywatnymi firmami, ponieważ dostosowuje system do lokalnych warunków indywidualnie dla każdego przypadku.