Reklama
aplikuj.pl

Wreszcie oceniono ekologiczność elektrycznych samochodów. Najgorzej wypada Polska

ekologiczność elektrycznych samochodów, zanieczyszczenia EV, ekologiczność EV, elektryczny samochód Polska, emisja CO2 EV, emisje elektrycznych samochodów

Według nowych danych samochody elektryczne wytwarzają średnio trzy razy mniej CO2 w porównaniu do odpowiadających im modeli napędzanych benzyną i olejem napędowym.

Za te informacje musimy podziękować Europejskiej Federacji Transportu i Środowiska (via AutoExpress), która stworzyła narzędzie, gromadzące dane dotyczące emisji CO2 i łączy je z samochodami elektrycznymi, benzynowymi oraz diesla.

Wspomniane narzędzie bierze pod uwagę nie tylko ilość dwutlenku węgla wytwarzanego zarówno podczas jazdy. Analizuje też same emisje powstające podczas produkcji pojazdu, wydobycia potrzebnych materiałów, a w przypadku EV nawet budowy i wpływu elektrowni, która wytwarza prąd.

Polska, elektryczne samochody, EV, samochody w Polsce

W najgorszym scenariuszu najbardziej zanieczyszcza samochód elektryczny produkowany w Chinach, który jeździ w Polsce. Właśnie tak – zwłaszcza u nas elektrownie węglowe są nadal powszechne. W takim wypadku EV wytwarza 22% mniej CO2 niż podobny samochód z silnikiem diesla i 28% mniej niż jego odpowiednik benzynowy.

Czytaj też: Pierwszy wyprodukowany Pontiac Banshee, czyli konkurent Mustanga

Tymczasem najlepiej prezentuje się samochód elektryczny produkowany w Szwecji i tam też wykorzystywany. Wszystko przez znacznie bardziej rozpowszechnioną energię odnawialną, dzięki której generuje 80% i 81% mniej CO2 w porównaniu do diesla i benzyny (kolejno).

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News